Změny v nemocenské: Dočasně práce neschopní dostanou víc od státu i zaměstnavatele

od Luboš Klouček
< 1 minuta čtení
nemoc
nemoc

V případě, že onemocníte, nikdo vám doposud nezaplatí první tři dny vaší nemocenské.  Změny nastanou již za dva měsíce, kdy dojde ke zrušení prvních tří dnů nemocenské, tzv. karenční doby.

Zvykem bylo, a ještě pár posledních měsíců bude, že nemocný nedostává žádnou náhradu mzdy a peníze mu budou vypláceny, až za další následující dny. Od čtvrtého do čtrnáctého dne platí zaměstnanci jeho zaměstnavatel, od patnáctého dne již platí stát. Výše nemocenské je vedena v procentech z vašeho platu. Pokud marodíte do 30. dne, pak dostáváte 60 % svého platu, do 60. dne máte nárok na 66 % a v případě dlouhodobé nemocenské můžete dosáhnout i na 72 %. Maximální délka „marodění“ je určena na 380 dní.

Co se změní?

Zdroj: 123RF.COM

nemocenské obdrží 60 % denního vyměřovacího základu. Kompenzace pro zaměstnavatele poslouží snížení odvodů o 0,2 procentního bodu na zdravotním pojištění. Tedy z klasických 25 % na 24,8 %, což by mělo ve výsledku činit přibližně 3,5 miliardy korun.

Na druhou stranu se kritici této novely zákona obávají. Jelikož v tomto případě, by někteří zaměstnanci, mohli začít zneužívat tuto změnu ve svůj prospěch a šli by na nemocenskou i v situaci, kdy jim ve skutečnosti nic nebude. Zrušením karenční doby, se tak může navýšit fiktivní nemocnost. Toto stanovisko by měl zodpovědně ohodnotit ošetřující lékař.

Autor: Monika Holemá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články