Letošní vánoční program neurazí, ale nepřekvapí. Klasika by nám chyběla stejně jako holčička se zlatým prasátkem

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
tajemstvi stare bambitky
Zdroj: Ota Bartovský / MAFRA / Profimedia

Vánoční čas je spojený s pohádkami a tuzemské televize to ví. Každý rok tak probíhá souboj mezi největšími stanicemi o sledovanost diváků. Překvapí letos televize nebo se dočkáme staré klasiky?

Tento text je komentářem autora.

Dle serveru Lupa utratí televize každoročně desítky milionů za práva na filmy natočené před rokem 1991. Převážně se jedná o filmy s Vlastou Burianem a klasické pohádky.

Staré doplněné novým

Jsou to filmy bezpochyby krásné a nostalgické, ale pro mladší diváky nejsou dostatečným lákadlem. Televize to ví, a bojují proto hlavně o pohádky.

Největší boj je vždy sváděný o pohádku Tři oříšky pro Popelku. Tu minulý rok získala Česká televize, letos to dokázala TV Nova.

S novějšími pohádkami je to jednodušší, protože jejich převážná část pochází z dílny České televize, která si je pak odvysílá v hlavním čase a láme rekordy sledovanosti. Generální ředitel ČT Petr Dvořák si je toho plně vědom.

Letošní program neurazí, ale ani nepřekvapí

„Štědrovečerní pohádka je pro nás jedním z pomyslných vrcholů celoročního programu. Fenomén, který dokáže k obrazovkám v jeden okamžik přivést hned několik generací diváků. Tradici drží Česká televize již 29 let a ani letos tomu nebude jinak. V televizní premiéře uvedeme filmovou pohádku Tajemství staré bambitky 2 a na Boží hod výpravnou televizní pohádku Krakonošovo tajemství. V obou je vše, co mají správné pohádky mít. Jsou vtipné, napínavé a nechybí dobrý konec,“ řekl Dvořák.

Kromě pokračování se mohou diváci těšit i na první díl Tajemství staré bambitky, Anděla Páně, Pyšnou princeznu či třeba Lotranda a Zubejdu.

„Na Štědrý večer nabídneme nejklasičtější z filmových pohádek – letos totiž v hlavním vysílacím čase uvedeme nesmrtelné Tři oříšky pro Popelku s legendární Libuší Šafránkovou. V rámci vánočního schématu nabídneme i nedávný norský remake tohoto československého ‚rodinného stříbra‘ s názvem Tři přání pro Popelku,“ láká naopak v prohlášení programová ředitelka Novy Silvia Majeská.

Televize Prima nabídne divákům pohádky Hurvínek a kouzelné muzeum, Dařbuján a Pandrhola nebo Sedmero krkavců. V hlavním vysílacím čase vsadí na klasiku ve formě Sám doma, kterou doplní americká komedie Matky na tahu o Vánocích.

Klasika je klasika

Jak jsme psali, program neurazí, ale ani nepřekvapí. Diváky by opět mohla přitáhnout k obrazovkám zejména ČT s pokračováním Bambitky a pohádkou Krakonošovo tajemství, kde si hlavní roli střihl David Švehlík.

Na druhou stranu – chtějí být vůbec diváci překvapeni? Chtějí zapnout televizi a vidět mnoho nových amerických filmů?

Sama si troufnu odpovědět, že nikoliv. Kdo dává přednost novinkám, pustí si je na streamovacích platformách typu Netflix. Většina z nás však chce pustit televizi a vidět Libuši Šafránkovou či Vlastu Buriana.

Klasika patří k Vánocům, které jsou obdobím klidu a pohody. A díky televizi si tuto pohodu můžeme každoročně dopřát. A ačkoliv každý rok u programů nadáváme, že je to zase to samé jako minulý rok a nebude na co koukat, stejně nakonec nedokážeme odtrhnout zrak od staré klasiky.

Dalo by se řící, že by nám ta klasika chyběla stejně jako reklama s holčičkou a „zlatým prasátkem“.

Zdroje: Lupa, iPrima, Novinky

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články