Zapomeňte na černou kočku, v Japonsku nosí smůlu obyčejné hůlky a miska rýže

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
cernakocka
cernakocka

Ať už patříte k pověrčivým jedincům, či spíše k těm, kteří se pohádkám o černé kočce nebo nešťastném čísle 13 pouze zasmějí, občas nás třeba i náhoda donutí přemýšlet o tom, jestli na tom všem opravdu není trocha pravdy.

Zatímco spousta pověr je mezinárodních, v některých zemích mají i své soukromé strašáky. Víte, čeho se bojí třeba lidé v Japonsku, Maďarsku nebo Rusku? Zkuste se zamyslet nad těmito nejzajímavějšími zahraničními pověrami a třeba i vy si dáte pozor, v jakém stavu necháte hůlky při odchodu ze sushi restaurace.

Hůlky smrti

Zdroj: Kamil Zabłocki/123RF.COM

Pokud budete cestovat do Japonska, zapomeňte na vidličku a nůž. I v České republice jsou dnes čínské hůlky velmi oblíbené a žádná sushi restaurace se bez nich neobejde. Naučit se s nimi není žádná velká věda, podstatné ale je, jak je odložíte po dojedení své porce. V Japonsku a některých dalších zemí Asie věří, že pokud host nechá hůlky položené v prázdné misce, nebo dokonce zapíchnuté ve zbytku rýže, znamená to blízkou smrt v rodině hostitele. Buďte tedy na návštěvě uctiví a hůlky raději položte vedle misky na stůl.

Pozor na rohy!

Tato pověra se týká Ruska a Maďarska. V obou těchto státech věří, že sedět u stolu u jeho rohu přináší smůlu. Obvykle se jedná především o neštěstí v lásce. Člověk, který si sedne k rohu nábytku, se podle této pověry nikdy nevdá, či neožení. Příště si tedy rozmyslete, kam se posadíte. Je ovšem pravda, že sedět v rohu stolu je obecně nepohodlné, takže by vás to snad ani nenapadlo.

Já jsem pán, ty jsi ještě mlíčňák

Indie je obecně země velmi založená na pověrách a nejrůznějších podivných tradicích. Některé z nich jsou ovšem nadmíru zábavné. Nevěsta a ženich na indické svatbě loví pomocí speciálních prutů své snubní prstýnky z obrovské kádě s mlékem. Indové věří, že ten, kdo vytáhne prstýnek jako první, bude v domácnosti tím, „kdo nosí kalhoty“ nebo možná spíše „hlavou rodiny“. Pokud jeden z novomanželů vyloví prsten toho druhého, značí to prý rovnocennost a přináší páru obrovské štěstí.

Nechoďte pozpátku, Ďábel si vás najde

Zatímco kdekoli ve světě je to běžná forma zábavy například i na školách při dětských soutěžích, v Itálii je obyčejná chůze pozpátku nabídkou pro Ďábla, aby pro vás připravil v pekle speciální místo. A tím rozhodně nebude žádný pohodlný trůn, ale naopak velmi horká káď s vroucí vodou. Zkrátka v Itálii raději Moonwalk nezkoušejte.

Zákeřný větrák

Větrák je pomocník, který nám v horkých dnech usnadňuje utrpení. Jižní Korea však má svou pověru, která říká, že pokud usnete se zapnutým větrákem, neprobudíte se, dokud se nevypne. To se dá samozřejmě řešit tím, že vám ho vypne někdo z blízkých, Korejci jsou ovšem natolik pověrčiví, že si mnohem raději připlatí za takový větrák, který se po pár minutách neaktivity vypne sám od sebe,

Některé pověry přináší štěstí, jiné zase smůlu. Ať už jim věříme či ne, někdy není úplně nutné se jim vysmívat. Nikdy nevíte, co se doopravdy může stát.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články