Tetování: Jaká rizika se pojí se zdobením lidského těla?

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
tetovanizenablond
tetovanizenablond

Tetovat či netetovat? To je otázka, kterou řeší velké procento obyvatel České republiky. Ačkoli si tento trend stále najde své odpůrce, neustále přibývá spíše jedinců, kteří si své tělo kérkou dobrovolně vyzdobí.

Bolí to? A nemůžu z toho něco chytnout? Nejsem na to už trochu stará? To jsou pravděpodobně základní otázky, které se pojí s trendem dnešní doby. Tetovaných lidí přibývá a málokdo chce zůstat pozadu. Je ovšem pravda, že při nesprávném postupu se může tetování pěkně vymstít.

Úchylka pro mladé? To už dávno neplatí!

Máte pocit, že tetování je moderní vymožeností především mladých lidí? Mýlíte se. Čím dál více totiž přibývá právě starších lidí, kteří se rozhodnou si své tělo něčím vyzdobit. Obvykle to bývají data svatby, jména dětí či jejich datum narození. Je sice pravdou, že mladší skupina lidí silně převažuje, přesto se však tatéři nediví téměř žádnému požadavku a nepřekvapí je ani vysoký věk zákazníka.  Pokud tedy máte strach, že budete vypadat jako blázen, nemusíte se obávat. Jistě nebudete první ani poslední.

Předejděte zánětům – pečujte o své tetování

Dean Drobot/123RF.COM

Samozřejmě nemůžeme tvrdit, že tetování samotné nebolí. Záleží na tom, na které místo si ho dáte – na kosti se mohou vytvořit modřiny a průběh bude bolestivější, naopak na svalech a měkkých částech těla ucítíte pouze jemné šimrání.

Důležité je vybrat si správný tetovací salon. Vždy si přečtěte recenze a ověřte si zdravotní stránku společnosti. Nenaleťte na nízké ceny, nesterilní jehly často způsobují záněty kůže i horší onemocnění. Ta potom mohou vyžadovat dlouhodobou, komplikovanou a bolestivou léčbu.

Tetování po aplikaci omývejte zhruba měsíc pouze speciálními mýdly. Ta se dají koupit v lékárně, drogerii, nebo přímo u tatérů. Zvláště přes léto pak tetované místo dobře mažte tělovými mléky. Rozhodně není doporučováno pořízení tetování lidem s citlivou pokožkou či častými problémy s kožními nemocemi.

Něco málo ze statistik

  • Svého tetování lituje údajně každý druhý člověk. Tento průzkum platí celosvětově k roku 2017. Nejedná se však celkově o tetování jako takové, ale spíše o jeho zvolený motiv, dobře si proto rozmyslete, než si na své tělo necháte zvěčnit kapelu předrozpadnutím.
  • Tetování na obličeji snižuje šanci při pracovních pohovorech, na jiných částech těla u běžných profesí však obvykle nerozhodují.
  • Nejbolestivější místo pro tetování jsou pravděpodobně klíční kosti a vnitřní strana zápěsti, naopak nejméně bolí rameno.

Autor: Šárka Cvrkalová

 


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články