Co může pro Evropu znamenat brexit? Zhroutí se ekonomiky států, nebo to s přehledem ustojí? V referendu se pro vystoupení Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie hlasovalo přes 50 procent voličů, což ale ještě neznamená automatické ukončení členství. Přesto je výsledek referenda politiky respektován.
Ve čtvrtek 14. února 2019 britská Dolní sněmovna odmítla podpořit premiérku Theresu Mayovou, která se snažila upravit dokument týkajícící se podmínky takzvané irské pojistky. Mayová už se předtím o této záležitosti, jež by měla předejít vzniku klasických hraničních kontrol mezi Irskou republikou a Severním Irskem, dohodla s EU, ale nyní je nucena tuto dohodu pozměnit. Někteří britští poslanci totiž podmínky pojistky kritizují, neboť se obávají rizika dlouhodobého připoutání Anglie k unii i po brexitu.
Koncem loňského roku demonstrovalo proti brexitu v londýnských ulicích tisíce Britů. Podle prognóz Evropské komise brexit pravděpodobně zpomalí růst evropských ekonomik asi o 1,5 procenta. Z Británie se stahují americká automobilka Ford Motor a japonský Nissan Motor. Díky plánovanému brexitu výrazně poklesly prodeje smartphonů od Applu, Samsungu a Huawei. Britové šetří, protože nevědí, co bude dál. Britští obchodníci se také obávají, jak se jich celá záležitost bude týkat. Jednání probíhají i nadále, ale zatím není nic stoprocentně jasné. Britská vláda dokonce vytvořila tajný plán na evakuaci královské rodiny v případě nepokojů.
Někteří experti upozorňují na to, že pokud Británie opustí EU bez dohody, mohl by nastat zmatek včetně problémů se zásobováním potravinami a léky. Ovšem někteří, třeba konzervativec a zastánce „tvrdého brexitu“ Jacob Rees-Mogg varují před vyvoláváním zbytečné paniky.
Britský brexit nese jistá rizika i pro český export, jako třeba zavedení překážek ve formě cel a navýšení administrativy, ale nechme se překvapit, jak vše dopadne.
Autor: redakce