Co o vás prozradí obyčejný kroužek nakreslený na papíře?

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
nakreslenykrouzek
nakreslenykrouzek

Napadlo vás někdy, že existuje nekonečný počet možností jak nakreslit kruh? Kreslíte ho po směru hodinových ručiček, nebo proti nim? A začínáte nahoře či zespoda? To a mnohem víc prozradí nejen nejrůznější charakteristické rysy vaší osobnosti. Podle těchto faktů lze také s velkou pravděpodobností úspěšnosti určit, ze kterého kontinentu pocházíte.

V roce 2016 se na internetu objevila neplacená hra, která spočívala v kreslení nejrůznější obrázků. Na základě ní došlo k zaznamenání dat spojených s lokací zařízení, na kterém byly dané obrázky nakreslené. Tento výzkum například prozradil, že více než 86 % Američanů kreslí kruhy proti směru hodinových ručiček. Naopak až 80 % Japonců vede své tahy protisměrně.

Tento výzkum inspiroval vědce k dalším pokusům a tvorbě statistik. Zdánlivě jednoduchá věc se tak stala zájmem nejrůznějších zkoumání. Kresba kruhu prozrazuje o naší kultuře více, než si myslíme. My Češi se řadíme mezi zástupce euroamerické skupiny a proto většina z nás podobně jako Američané kreslí kruh proti směru hodinových ručiček. Schválně si vezměte kousek papíru a vyzkoušejte to.

Proč kreslíme obrazec jinak než Japonci?

Je to především naším zvykem psát přirozeně všechno tímto směrem. Vezměte si například písmena C, G nebo O. Píšete je po směru hodinových ručiček? Pak patříte k minimálnímu procentu jedinců a můžete se tak považovat za výjimečné.

Zatímco v Japonsku či Číně jsou běžná písmena nahrazena znaky abecedy daného státu. Asiaté obvykle tedy nemají tendenci porušovat řád, kterým jim hodiny nastavují.

Podobné výzkumy byly provedeny také již v 80. a 90. letech. Už tenkrát se výsledky shodovaly s těmi, které jsou nám k dispozici dnes. Nové výzkumy byly založeny také na faktoru internetu: V posledním desetiletí výrazně upadá ruční psaní i kreslení, proto se předpokládalo, že by i v tomto ohledu mohlo dojít k jistým změnám.

Předpoklady však byly vyvráceny, jelikož rozdíly mezi výsledky obou výzkumů byly minimální a zanedbatelné.

Píle a vytrvalost – kružnice prozradí, jak moc vám pojmy říkají.

Zatímco samotný směr kreslení kruhu o vás neprozradí tolik, to, kde se svým dílem začnete, o vás může říci mnohem více. Sebevědomí lidé obvykle kreslí kruh od vrchu. O těchto jedincích však zároveň platí, že jsou nerozmýšliví a berou vše jako samozřejmost.

Naopak jedinci více přemýšliví, avšak ti, kteří si sami sebou nejsou tolik jisti, začínají obvykle kruh od spodní strany. Pro drtivou většinu Čechů je běžné začít kruh kreslit na horní straně papíru a postupovat proti směru hodinových ručiček. To by ovšem znamenalo, že jen minimum jedinců mezi námi trpí nízkým sebevědomím. Schválně: Zkuste to pro jednou odspoda a po směru. Možná vás překvapí, jak velký rozdíl to je.

Autor: Svatava Pokorná


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články