Těchto chyb se při použití toalety možná dopouštíte i vy. Vyhněte se jim a zajistíte si lepší zdraví

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zena na toalete
Zdroj: Shutterstock

Na použití toalety není nic náročného. Jednoduše si sednete, vykonáte potřebu, spláchnete a odejdete. Nebo je v tom nějaký háček? Spousta lidí dělá na záchodě zásadní chyby, které mohou ovlivnit jejich zdraví.

Toaleta je místnost, kde vykonáváme svou potřebu, a je samozřejmě také třeba dbát na hygienu s tímto procesem spojenou. Mnoho lidí má v tomto ohledu nedostatky, aniž by si to uvědomovali. Jaké jsou ty nejzásadnější chyby, které děláme při pobytu na záchodě?

Příliš dlouhý pobyt na toaletě

Někteří lidé si na záchod berou mobilní telefon a často na něm pak sedí i ve chvíli, kdy už vlastně nemusí. To je ale velká chyba, protože čím déle na záchodovém prkénku sedíte, tím vyšší máte riziko výskytu hemeroidů.

Příliš dlouhé sezení v této poloze totiž zvyšuje tlak na žíly v nejnižší části konečníku. A pokud tyto žíly otečou, přichází právě nepříjemné svědění a často také krvácení, varuje The Healthy.

Když to nejde, netlačte

Někdy se člověk snaží stolici vytlačit s velkou námahou. To je ale podle odborníků chyba. Pokud máte problém se vyprázdnit, dejte tomu raději čas. Přehnané tlačení opět může zvýšit riziko výskytu hemeroidů, ale také vést k takzvaným análním trhlinám. A ty opravdu nejsou ničím příjemným.

Špatné mytí rukou

Umýt si po použití toalety ruce je samozřejmost. Mnoho lidí to ale odflákne, sotva si ruce namočí pod studenou vodou a už z koupelny odchází. Ruce si vždy myjte vodou teplou, minimálně minutu, použijte mýdlo a důkladně je osušte ideálně jednorázovými utěrkami.

Přehnané utírání

Ano, může se vám to zdát humorné, ale mnoho lidí ve skutečnosti po použití toalety používá daleko více toaletního papíru, než je třeba. A to není problém jenom finanční. Přehnané utírání po použití záchodu může vést k podráždění kůže kolem řitního otvoru a k nepříjemným zánětům, varuje Pulse.

Ignorujete zápach nebo tvar stolice

Možná si říkáte, že na svůj výtvor se po použití záchodu dívá jenom blázen. Ve skutečnosti je ale poměrně důležité zjistit, co z vás vlastně vyšlo. Protože konzistence stolice může včas odhalit zdravotní problémy, které možná máte.

Stejně tak její zápach je dobré nepodceňovat. Nikdo na toaletě nevoní, v některých případech je ale odér velmi specifický a může leccos napovědět o vašem zdravotním stavu. Je tak velmi důležité, abyste tyto skutečnosti neignorovali.

Zdroj: The Healthy, Pulse, Yahoo!, Times of India, OnlyU

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články