Sladce páchnoucí stolice může znamenat problémy. Nepodceňujte je a navštivte lékaře

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Toaleta zapach
Zdroj: Shutterstock

I kdybyste jedli sebevíc zdravě, na toaletě jednoduše vonět nebudete. Každý z nás chodí někdy na velkou, každý z nás musel někdy použít sprej, aby mohl z místnosti odejít s čistým svědomím. Někdy o vás ale zápach vaší stolice může mnohé vypovědět.

Zápach stolice je způsoben bakteriemi ve střevech. Ty jsou samozřejmě ovlivněny tím, co jíme. Ne vždy je ale vůně našeho výtvoru ovlivněna jídlem. Víte, co to znamená, když je zápach vaší stolice nasládlý?

Sladce páchnoucí stolice

Většina lidí má za to, že když je něco sladké, tak to zásadně voní. U stolice jde ale spíše o zápach. A většina z vás si přesně dovede představit, o čem mluvíme. Nasládlý zápach po použití toalety může znamenat závažné problémy.

To, jaký odér po vás v koupelně zůstane po použití toalety, mohou ovlivnit samozřejmě některá jídla a nápoje. Vliv mají také mnohé léky, nejčastěji to bývají antibiotika, která změní zápach vaší stolice netradičně.

Pokud se jedná o zmíněný nasládlý zápach a pozorujete ho (nebo spíše cítíte) častěji, nejspíš máte vážnější zdravotní problém, který by bylo třeba řešit s lékařem.

Mohou za to bakterie

„Sladce páchnoucí stolice může naznačovat infekci bakterií Clostridioides difficile, která se může objevit po nedávném užívání antibiotik,“ píše server Medical News Today.

Ten doporučuje k antibiotikům vždy brát také probiotika, která zabrání tomu, aby se vám rozházela střevní mikroflóra.

Mezi další příznaky toho, že jste se nakazili touto bakterií, patří například průjem, nevolnost, bolest břicha nebo ztráta chuti k jídlu. Pokud se vás tento příklad týká, je třeba navštívit lékaře a probrat s ním léčbu.

Zdroj: Healthline, Medical News Today, OnlyU

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články