Zápach stolice prozradí leccos o vašem zdravotním stavu. Ne vždy je způsoben tím, co jíte

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zena na zachode
Zdroj: Shutterstock

Když jdeme na záchod, nikdo neočekává, že to tam po nás bude vonět jako na rozkvetlé louce. Zvláště pak ve chvíli, kdy potřebujeme na velkou. Přesto ale někdy naše výtvory zapáchají více a někdy méně. Co přesně způsobuje zápach stolice a co vše se z něj dá určit?

Zápach stolice je způsoben bakteriemi ve střevech. Ty jsou ovlivněny jídlem, které jste během dne zkonzumovali. Obvykle tak na toaletě nikdo z nás nevoní, někdy je ale zápach zkrátka výraznější než jindy.

V některých případech může zápach naznačovat, že s naším tělem něco není v pořádku. Obvykle je tento příznak sice doprovázen také změnou barvy nebo tvaru a konzistence stolice, nemusí to být ale pravidlem.

Štiplavý zápach

Pokud po vás na záchodě po použití toalety zůstane štiplavý zápach, který jako byste vnímali více smysly než pouze jedním, může se podle Helathdigest jednat o nějaké závažnější střevní onemocnění.

Obvykle přichází společně s průjmy, někdy je ale naopak jejich předzvěstí. V takovém případě byste měli hlídat, co daný den jíte, a předejít tak problémům, které mohou teprve nastat. Běhání na záchod a řídká stolice totiž nejsou příjemné nejspíš nikomu.

Hnilobný zápach

Pokud vaše stolice zapáchá jako hnijící ovoce, pravděpodobně se vaše tělo nedovede vypořádat s určitým druhem potravy, který jste zkonzumovali. Znamená to, že byste měli některá jídla omezit, protože mohou ve vašem těle nadělat pořádnou paseku.

Pokud se s tímto zápachem setkáte, přemýšlejte, co jste jedli neobvyklého, co z vašeho jídelníčku by mohlo být vyvolávačem problémů a čemu by bylo dobré se příště vyhnout (minimálně třeba před návštěvou u kamaráda, u kterého nechcete zanechat na záchodě nepříjemnou vzpomínku).

Ne vždy za to může jídlo

Za to, jaký odér po sobě na toaletě zanecháte, nemůže vždy pouze to, co jste během dne konzumovali, upozorňuje Everyday Health. Velmi často mohou být na vině také například určité druhy léků. V takovém případě se pak není čemu divit.

Zápach je mnohdy také silnější, pokud běháte na toaletu například ze stresu. V takovém případě se ale obvykle kromě toho projeví také změna konzistence nebo barvy výkalů.

Zdroj: Helathdigest, Medical News Today, Everyday Health, Health, Healthline

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články