Stolice konzistence pěny může znamenat závažné zdravotní problémy. Kdy vyhledat lékaře?

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Muz na toalete
Zdroj: Shutterstock

Konzistence vaší stolice může o vašem zdravotním stavu hodně prozradit. Už se vám někdy stalo, že měl váš výtvor zanechaný na záchodě konzistenci pěny? Pokud se vám to děje pravidelně, měli byste zpozornit, může totiž jít o vážnější zdravotní problém.

Někdy se jedná jenom o příznak toho, že jste snědli něco, co vašemu tělu nevyhovuje. Problém většinou zmizí sám po pár dnech. Obvykle jde o situaci, kdy jste se přejedli něčím tučným. Právě nadbytek tuku ve stolici totiž způsobuje její pěnění, píše Very Well Health.

Malabsorpce tuku

To, že vaše výkaly pění, je v určitém případě v pořádku. Tuk v jídle pomáhá stolici projít střevy. Pokud je ale pěnění tak výrazné, že si ho všimnete na první pohled, jde o problém zvaný malabsorpce tuku, píše Medicine Net.

To znamená, že namísto normálního průchodu střevy se tuky buď nevstřebávají, nebo nejsou správně tráveny. Dalšími příznaky tohoto problému mohou být světlá nebo jílovitě zbarvená stolice a silný zápach.

Kdy vyhledat pomoc lékaře?

Pokud se u vás objevuje pěnovitá stolice častěji, měli byste zvážit změnu jídelníčku. Pokud si ale jste jisti, že jíte zdravě, a přesto problém přetrvává, může se jednat i o nějakou závažnější nemoc.

Healhtline varuje například před cukrovkou, giardiózou, což je parazitické průjmové onemocnění, pankreatitidou nebo syndromem dráždivého tračníku. Ve všech těchto případech je třeba včasná diagnóza a odborná léčba.

Pokud se vám tak stává, že na toaletu chodíte častěji a vaše stolice nemá zcela normální konzistenci, zapomeňte na stud a poraďte se s odborníkem dříve, než problém přeroste v něco většího.

Zdroj: Very Well Health, Medicice Net, The Centre for Gastronomical Health, Healhtline

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články