S Atkinsonovou dietou si můžete i zahřešit. Povoluje i čokoládu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
zena cokolada
zena cokolada

Atkinsonova dieta by měla být jen krátkodobou záležitostí, jelikož velice výrazně omezuje příjem sacharidů. Ten je z dlouhodobého hlediska pro tělo důležitý, ale pokud jej omezíte jen na pár dnů či týdnů, výsledkem bude ztráta přebytečných kil. Konečně se vám tak může podařit získat postavu do plavek a omezovat se jen krátkodobě.

Neomezená konzumace živočišných potravin

Dietu si spousta lidí zamilovala hlavně z toho důvodu, že se při ní nemusí omezovat. Živočišných potravin si můžete dopřát, kolik jen budete chtít, jelikož jsou bohaté na bílkoviny. Atkinsonova dieta bojuje jen proti sacharidům.

Obezřetní buďte při konzumaci příloh, jako jsou brambory nebo rýže. Nahraďte je raději zeleninou a průmyslově zpracované potraviny ze svého jídelníčku odstraňte úplně.

Nemusíte se bát sáhnout ani po hořké čokoládě nebo ovoci s nízkým procentem sacharidů, jelikož i s nimi Atkinsonova dieta počítá.

Výhody

Pokud nejste vrcholovými sportovci a nemáte závažnější onemocnění některých orgánů, nemusíte se Atkinsonovy diety bát. Nepocítíte při ní hlad, jelikož si můžete dopřát neomezené množství bílkovinových potravin. Váš jídelníček bude pestrý, plný vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek.

Obezřetní buďte hlavně v případě, že trpíte diabetem, jelikož by vám tato dieta mohla ublížit. Rozhodně se vyplatí ji v takové situaci konzultovat s lékařem.

Nevýhody

Nevyplatí se držet dietu dlouho. Tělo bez sacharidů dokáže nějaký čas fungovat a využívat primárně tukové zásoby, ale připravte se na to, že se můžete cítit slabí a bez energie.

Často se stává, že lidé v této dietě trpí horší soustředěností, nervozitou a zvýšenou citlivostí. Jakmile však překonáte pár dní nebo týdnů se zhoršeným psychickým stavem, můžete se těšit z postavy snů.

I když můžete uzeniny, vždy jich jezte jen přiměřené množství. Obsahují totiž konzervační látky, které by vás při dlouhodobém stravování mohly ohrozit na zdraví.

Co vyřadit z jídelníčku

Vzdejte se hlavně těstovin, výrobků z mouky, medu a všech sladkých nápojů. Můžou vám sice krátce dodat energii, ale jsou plné cukrů, které by vaše snahy mařily.

Autor: Eva Marešová


Související články