Překvapivé věci, které se stanou, když začnete spát nazí. Vyzkoušejte to také

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
par postel
Zdroj: Shutterstock

Všichni se těšíme, až se unavení po celém dni převlékneme do pyžama a hupsneme do peřin. Zvlášť v takové zimě, jaká právě panuje za okny, je to více než lákavá představa. Existují ale tací, kteří se odebírají ke spánku tak, jak je příroda stvořila. A to má nesporné benefity.

Ten, kdo má problém se spánkem, se ho jistě snažil různými způsoby řešit. Ať už speciálními polštáři a přikrývkami, čaji, potravinovými doplňky či přímo prášky na spaní.

Tyto jedince ale asi jen tak nenapadlo, že by jim mohlo pomoci jen to, že se odeberou spát nazí.

​Klíč je v teplotě těla

Jenže to má překvapivé výhody. Spaní bez oblečení pomáhá snižovat teplotu středu těla, což usnadňuje rychlejší usínání a delší spánek celkově.

Tento trik ocení především ženy v menopauze, které mají problémy usnout. Jak tvrdí gynekoložka Jodie Horton z MedStar Washington Hospital Centre, největší soukromé nemocnice ve Washingtonu, ženy trpící na noční pocení a návaly horka spaní bez pyžama mohou jen uvítat.

Doporučená teplota v ložnici je pak mezi osmnácti až dvaadvaceti stupni Celsia.

​Spánek a duševní zdraví

To, že se nám bez oblečení bude spát lépe, se pak odrazí i na našem psychickém zdraví. Ne nadarmo se říká, že spánek je základ. Vyspalí lidé jsou lépe nastartovaní do nového dne a plni energie.

Problém nespavosti je také úzce spojen s depresí. Některý typ problémů se spánkem se vyskytuje až u devadesáti procent pacientů s depresivní poruchou, jak bylo zveřejněno v časopise Journal of Clinical Psychiatry.

Je tedy nasnadě léčit kromě samotné psychické poruchy i potíže se spánkem, jelikož jdou ruku v ruce.

​Další výhody spaní bez pyžama

Pozitivní účinek má dobrý spánek i na činnost srdce, imunitní systém, metabolismus a dýchání. U žen je zase sníženo riziko vaginální infekce.

Průzkum společnosti Cotton navíc zjistil, že páry, které spolu spaly nahé, měly šťastnější a pevnější vztahy.

I vaše kůže vám poděkuje. Dobrý spánek je klíčový pro zdravě a mladistvě vypadající pleť.

Spaní bez pyžama má ale i stinnou stránku. Tedy pokud vám vadí častěji prát. Kvůli přenosu potu a bakterií na ložní prádlo a prostěradlo byste je měli prát minimálně jednou týdně. Také dbejte na to, aby byly zhotovené z přírodních vláken.

Autor: Alice Konopásková


Související články