Novorozenec potřebuje až 18 hodin spánku denně. Školák na prvním stupni by měl spát 10 hodin denně

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Dite spanek
Zdroj: Shutterstock

Zdravý dospělý člověk by měl spát zhruba 6 až 8 hodin denně. Jak je to ale s dětmi? Jejich těla jsou fyzicky i psychicky ve vývoji, a potřebují tak odpočinku více. Jak dlouho a kdy přesně by se ale děti měly oddávat spánku?

Čas, který člověk během dne prospí, se samozřejmě s postupem věku snižuje. Malá miminka spí prakticky většinu dne i noci, děti předškolního věku by pak měly dodržovat odpolední šlofíčky. Každé dítě má samozřejmě trochu jiné potřeby, neměly by se ale lišit příliš, vysvětluje web Parents.

Až 18 hodin spánku denně

Den má 24 hodin. A ano, novorozenci a úplně ty nejmenší děti by skutečně měly prospat celkem 18 z nich. A to v poměru zhruba 9 hodin přes den a 9 hodin v noci, píše Kids and Sleep.

Dětem od 4 měsíců do jednoho roku stačí o 2 hodiny méně, zhruba tedy 6 hodin přes den a asi 10 hodin během noci. Je ale důležité, aby přes den spánek neprobíhal vcelku, ale s přestávkami. Tím si dítě zvyká na to, že hlavní doba pro odpočinek je během noci.

Malí školáci kolem 10 hodin

Jakmile se z dítěte stane batole, má najednou v životě více možností. Začne prozkoumávat svět a tím pádem nebude chtít spát tak často. Veškeré fyzické vypětí ho nicméně unaví. I tak tedy potřebuje stále asi 14 hodin spánku denně.

Děti od tří do pěti let by už přes den měly spát jen minimálně. Je důležité, aby dodržovaly alespoň hodinový spánek vždy v pravidelnou dobu, ideálně po obědě. Tím si během dne odpočinou a naučí se nějaký životní rytmus. V noci by pak měly spát asi 11 až 13 hodin.

Jakmile dítě začne chodit do školy, na odpolední šlofíky není čas. V tu dobu by už ale mělo vědět, že odpočinek přichází v noci. Pokud ho budete posílat včas spát a necháte ho každý den naspat 10 hodin, bude mít energie dostatek.

Zdroj: Health Hub, Kids and Sleep, Cleveland Clinic, Parents, OnlyU

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články