Spěte 6 až 8 hodin denně. Nedostatek i nadmíra spánku jsou zdraví nebezpečné

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Spanek
Zdroj: Shutterstock

Někteří lidé mají problémy s nedostatkem spánku. Chodí spát pozdě a vstávají brzy. Obecně se má za to, že by člověk měl spát zhruba 8 hodin denně. Málokdo ale řeší, že pokud tento limit překročíte a budete spát pravidelně déle, je to pro vaše zdraví taktéž špatné.

Studie publikovaná na webu European Heart Journal poukazuje na to, že lidé, kteří denně spí více než 8 hodin, mohou mít problémy se srdcem a cévami. To může vést i k předčasnému úmrtí. Spánkový režim byste si tak měli velmi dobře hlídat.

Ani málo, ani moc

Dospělý člověk by měl spát mezi 6 až 8 hodinami denně. O tom, že nedostatek spánku škodí, se mluví už dlouho. To, že je špatná ale i jeho přemíra, řeší odborníci až v posledních letech.

A je třeba myslet na to, že se do celkového času počítají i krátké šlofíky během dne. Ty mají své zdravotní výhody, jako například rychlé doplnění energie, relaxaci nebo zvýšení pozornosti, vysvětluje Mayo Clinic. Pokud se tak během dne cítíte unavení, rozhodně se nepřepínejte a na 20 minut si klidně zdřímněte.

Dlouhodobě se ale krátkodobý spánek během dne nedoporučuje, pokud si ho tak dopřáváte každý den, měli byste své návyky změnit.

„Denní spánek byl spojený se zvýšeným rizikem srdečních a cévních mozkových příhod u těch lidí, kteří přes noc spí víc než šest hodin, ale ne u těch, kteří spí méně než šest hodin,“ cituje Česká televize slova Čchuang-š‘ Wangové, odbornice, která se podílela na výzkumu vlivu spánkového režimu na zdraví.

Riziko cukrovky a přibírání na váze

Největším rizikem při nadbytku spánku jsou srdeční choroby. Hrozí toho ale daleko více. Lidé, kteří spí až 10 hodin denně, mají podle iDNES například zvýšené riziko vzniku cukrovky nebo přibývání na váze.

V neposlední řadě potom člověk nemá dostatek času na naplňování svých potřeb, mezi které patří mimo jiné zábava. Lidé, kteří spí denně déle, stihnou sice práci, nají se, možná zajdou na krátkou procházku, mají ale jen minimum času na své záliby.

To u nich může způsobit pokles nálady a depresivní stavy, varují Novinky. Paradoxně lidé trpící depresí mají vyšší potřebu spánku, ta ale zároveň stav zhoršuje. V takovém případě je obvykle třeba vyhledat odbornou pomoc.

Zdroj: iDNES, Lidovky, Novinky, Česká televize, Premier Health, Medical News Today, European Heart Journal, Mayo Clinic

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články