GOLO: Novinka ve světě diet. Nic se o ní nedozvíte, dokud si nekoupíte doplněk stravy

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Dieta
Zdroj: JoyStudio / Shutterstock.com

Ve Spojených státech amerických frčí GOLO dieta. Jedná se o stravovací plán zaměřený na dvě hlavní složky: konzumaci personalizovaných jídel a používání doplňku na podporu hubnutí. Jídelníček není zaměřený na to, aby ubíral kalorie, ale aby byla strava vyvážená a vyrovnávala hormony v těle, zejména pak inzulín. Její účinek je ale sporný, stejně jako její stránky nebo doplněk stravy.

Název diety GOLO je odvozen od tří slovních spojení v anglickém jazyce, a to go lose weight, go look great a go love life. Do češtiny by se tato spojení dala přeložit jako zhubni, vypadej skvěle a miluj život.

Lékaři, kteří nejsou lékaři

Server Health uvádí, že byla dieta GOLO vyvinuta týmem lékařů a lékárníků a její hlavní filozofií je, že hormonální nerovnováha je spouštěčem stresu a úzkosti, což vede k přejídání a hladu.

Forbes však v této souvislosti uvádí, že seznam těchto lidí nelze dohledat a mezi jediné konkrétní osoby uvedené v seznamu patří generální ředitel a prezident společnosti nabízející doplněk stravy. Oba mají obchodní a marketingové zázemí a sami nejsou lékaři ani registrovanými dietology.

Dieta GOLO je založena na personalizovaném plánu, kdy je jídelníček nastaven pro každého člověka jednotlivě. Jídla jsou pak nastavena tak, aby bylo dosaženo spokojenosti vzhledem k porcím.

Povinný doplněk stravy

Tvůrci GOLO ale zároveň tvrdí, že samotná strava a cvičení nestačí k trvalému úbytku hmotnosti. Aby doplnili tyto zdravé návyky, vytvořili patentovanou kapsli, kterou označují jako Release, která je nedílnou součástí programu.

Tato kapsle obsahuje rostlinné výtažky a minerály, které pomáhají fyzicky i psychicky zvládat váhu. Jejich hlavním cílem je vyrovnávat hormony, kontrolovat chuť a optimalizovat hladinu cukru v krvi.

Doplněk se doporučuje užívat do té doby, než je dosaženo cílové váhy, a poté dochází k jeho vysazení.

Žádný vzorový jídelníček této diety není ke stažení, protože je vytvářen dle individuálních potřeb. Eating Well ale uvádí, že základem jsou živočišné bílkoviny, ovoce, zelenina, zdravé tuky, luštěniny ořechy a plody moře.

Dle studie provedené přímo firmou a zveřejněné na stránkách GOLO, zhubli účastníci programu 16,1 % tělesné váhy. Dle další studie provedené stejnou firmou zhubli jedinci užívající Release více než ti, kdo užívali placebo.

Server Health ale upozorňuje, že velikost vzorku činila pouze 68 účastníků a firma GOLO všechny tyto studie financovala.

Neprůhledné stránky

Forbes se k dietě staví také spíše skepticky, protože webové stránky uvádějí jen minimální informace. Abyste získali přístup k materiálům, musíte si nejdříve koupit doplněk stravy Release.

Navíc se velmi skepticky ohledně tohoto doplňku pro Forbes vyjádřila i certifikovaná odbornice na výživu Vikki Petersen.

„Udržování optimální hladiny těchto minerálů je dobrý nápad, ale ve složení není nic zvláštního nebo stimulujícího hubnutí,“ uvedla.

Petersen ale také dodává, že GOLO dieta zdůrazňuje plnohodnotné potraviny a podporuje ke cvičení, což z ní činí dobrou dietu.

Zároveň všechny zmíněné servery doporučují, aby se všichni nejdříve poradili s lékařem, protože tato dieta například není vhodná pro diabetiky.

Zdroje: Health, Golo, Forbes, Eating Well

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články