5 věcí, které by se nám staly, kdybychom pili jen energy drinky

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Energy drinky
Zdroj: Shutterstock

Pro řidiče, kteří mnohdy tráví na cestách celé noci, nebo pro sportovce, kteří se potřebují rychle nakopnout, jsou energy drinky něčím, co dobře znají. V posledních letech je ale pijí také studenti, kteří dlouho prokrastinují a poslední tři noci před zkouškami dohánějí to, co zanedbali. Co se ale s tělem při pití takového drinku děje?

Ačkoli jednorázově nám může vypití nápoje pomoci, pokud bychom ho pili dlouhodobě, neznamenalo by to pro nás nic dobrého. Na každé plechovce je konec konců varování, že doporučenou denní dávkou je právě jeden nápoj.

Přesto jsou mezi námi lidé, kteří toto nedodržují a mají zdravotní problémy, které si se svou závislostí ani nespojují. Co by se nám stalo, kdybychom místo vody pili už do konce života pouze a jenom energy drinky?

Rychlá závislost

Energy drink nás má nabudit a dodat nám energii. A tak to také funguje, jenomže jde o okamžité povzbuzení, které po hodině až dvou vyprchá, a potom jsme naopak ještě více utlumení, než jsme byli původně. Jde proto o ideální nápoj v případě, že potřebujeme rychlou vzpruhu, nikoli ale o doplnění energie dlouhodobé.

Později nám unavený mozek radí dát si drink další, protože ten první přece fungoval. Jenomže to není to, co bychom v takovém případě měli dělat. Většina lidí chuť ale nedokáže překonat. A čím více drinků pijeme, tím více se stáváme závislými.

Nespavost a snížení inteligence

Energy drinky obsahují velké množství kofeinu. Proto samozřejmě našemu tělu dodávají energii, jenomže pokud se na nich staneme závislými, pravděpodobně se už jen tak nevyspíme. I kdybychom byli unavení, usínalo by se nám jen těžce a pravidelně bychom se v noci budili.

Fenylalanin, který by se nám začal dostávat do mozku, je neurotoxin, který postupně ničí mozkové buňky. Takže by se u nás pravděpodobně dříve či později projevilo snížení inteligence.

Ztloustli bychom

Jen jedna plechovka malého energy drinku, tedy 330 mililitrů nápoje, do těla dodá zhruba 14 kostek cukru. Pokud tedy vypijete plechovky dvě, přesáhnete jeho denní dávku. Pokud bychom nepili nic jiného, museli bychom vypít plechovek mnohem více, abychom si zajistili nutný přísun tekutin.

Tělo neumí nadbytek cukru zpracovávat. Pokud je přijímaný v takovém množství a touto rychlostí, ukládá si ho v těle a stává se z něho tuk, na který je cukr přeměňován. Během několika týdnů bychom nabrali až třicet kilogramů, ne-li více.

Orgány ukončují službu

Látky v energy drinku škodí celému tělu. Srdce, játra, mozek i ledviny po jeho konzumaci totiž pracují zrychleně. A tím pádem jsou orgány zatěžovány tolik, že se to na nich dříve či později zkrátka musí projevit.

Při nadměrné konzumaci energy drinku dochází ke zpomalení mozkové funkce, selhání ledvin, jater i srdce, často také lidé trpí mozkovými příhodami a končí v nemocnicích v kómatu.

Kyseliny ničí zuby i oči

Každý energetický nápoj obsahuje kyseliny, které v těle dovedou nadělat pořádné škody. A není třeba pít zrovna enery drink každý den, i jeho konzumace několikrát do týdne vám může velmi ublížit.

Kyseliny totiž ničí zubní sklovinu, která naše zuby chrání. Ty po čase bez ní mohou začít hnít a drolit se. Stejně tak se v několika případech stalo, že vlivem nadměrné konzumace energy drinků lidé oslepli, a to právě kvůli kyselinám v něm.

Zdroj: TikTok, YouTube, thelist.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články