Zuzana (33): Vedle manžela jsem se cítila méněcenná. Dával mi najevo, že je lepší než já

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
zena 34 1
zena 34 1

Vždycky jsem nevěřícně kroutila hlavou nad ženami, které byly ochotné nechat sebou ve vztahu nebo v manželství zametat. Znala jsem několik takových případů, ve kterých byly ženy svými partnery ponižovány. Ačkoli věděly, že by se k nim jejich muži takto neměli chovat, nechávaly si to líbit. Myslela jsem si, že já nejsem takový typ ženy, byla jsem přesvědčená, že já bych sebou v manželství či ve vztahu orat nenechala.

Člověk je kvůli lásce ochoten trpět cokoliv

Pokud jde o vztahy, zpravidla jsem to byla já, kdo se ujímal dominantní role. Ne všichni muži se s tím dokázali smířit, proto některé moje vztahy končily ještě dříve, než vlastně vůbec stihly pořádně začít. Já si ale nemohla pomoci, zkrátka jsem měla potřebu mít ve vztahu nad partnerem navrch.

To všechno se změnilo ve chvíli, kdy do mého života vstoupil Václav. Netrvalo dlouho a zamilovala jsem se do něho až po uši. Tehdy jsem pochopila, že je člověk kvůli lásce ochotný udělat cokoli a přetrpět věci, se kterými by dříve absolutně nesouhlasil.

Zdroj: 123RF.COM

Neustále mě ponižoval, a zvyšoval si tak své ego

V tomto vztahu jsem to byla já, kdo se podřizoval. Možná jsem měla na očích nasazené růžové brýle, možná jsem Václava milovala až tak moc, že jsem si jeho chování nechala líbit. Václav se totiž netajil tím, že je to namyšlený egoista, což mě mělo varovat už na začátku.

Od začátku našeho vztahu mě Václav neustále ponižoval, zvyšoval si tak své ego. Využil každé příležitosti, aby mi ukázal, že je v tom či onom lepší než já. Asi si neuvědomoval, jak moc mi svými slovy ubližuje, jediné, co ho zajímalo, bylo jeho stále narůstající ego.

Zdroj: 123RF.COM

Ztrapňoval mě i před našimi přáteli

Václavova potřeba povyšovat se nade mnou neznala mezí, proto mu nedělalo sebemenší problém mě ztrapňovat a shazovat i před našimi společnými přáteli. Navážel se do mého oblékání i vaření, měl poznámky k mé práci a dával mi najevo, že v porovnání s ním jsem v životě ničeho nedosáhla.

Jak už to tak bývá, každá akce má svou reakci. Postupem času, kdy jsem byla prakticky dennodenně vystavena ze strany manžela stále se opakujícímu ponižování, se moje původně zdravé sebevědomí úplně vytratilo kamsi do neznáma. Dříve jsem byla sebevědomá žena, která sama sobě věřila. Po boku mého egoistického manžela se ze mě ale stala domácí puťka, která se kolikrát přistihla, že vlastně ani nemá svůj názor.

V jeho očích jsem byla nic

Už vlastně nevím, který okamžik byl v mém životě ten zlomový. Najednou mi ale došlo, že jsem cenné roky svého života strávila po boku muže, který si mě ani trochu nevážil. Několik let jsem se nechávala ponižovat a souhlasila s tím, aby mě můj manžel ztrapňoval před lidmi, na kterých mi záleželo.

Najednou jsem nepoznávala sama sebe, nemohla jsem uvěřit tomu, co se ze mě za ty roky stalo. Kam jsem se až kvůli lásce nechala zahnat? Co jsem byla kvůli své zaslepenosti ochotná podstoupit? Jsem si jistá, že nejsem jediná žena, která po boku svého manžela zažívala takové peklo. Byla bych proto ráda, aby bylo více těch, které nakonec i přes to všechno dokážou sebrat veškerou odvahu a od takových tyranů odejít.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články