Nástup do první třídy je změnou pro celou rodinu. Připravte se na to včas

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Jdu do skoly
Zdroj: Profimedia

Nástup do první třídy není jen velkým milníkem v životě celé rodiny, ale hlavně velkou změnou. Rodiče musí brát na tyto změny ohled a přizpůsobit se novému režimu, kdy je třeba do školy přijít včas a mít hotové úkoly.

S dítětem bychom měli o škole mluvit. Ideální jsou i knihy, které dítě připravují na fungování školy. Děti se tak dozví, co je to družina, interaktivní tabule a jak funguje objednávání v jídelně přes čip.

Díky tomu, že dítě seznámíme s novým režimem dopředu, nebude tolik vyděšené, až do školy nastoupí.

Co by mělo dítě zvládnout?

Ačkoliv není nutné naučit dítě psát a číst, než nastoupí do první třídy, určité dovednosti by mít mělo. Mělo by zvládat udržet pozornost a respektovat autoritu.

Ucelený přehled toho, co by mělo dítě před nástupem do školy zvládat, připravilo MPSV pod názvem „Desatero pro rodiče dětí předškolního věku“.

Pro dobré zvládnutí školní docházky je také důležitá dobrá motorika.

„U velké části dětí se problémy s držením pera pojí s celkově nízkou úrovní motoriky, tedy s pohybovou obratností, koordinací těla a jeho jednotlivých částí, pohyblivostí, přesností pohybů. Je dobré věnovat se rozvoji hrubé motoriky, tzn. pohybům celého těla a velkých svalových skupin. Rozvoj dobře podporují hra s míčem, poskoky, běh, slalom, jízda na kole, prolézačky a podobně,“ uvedla pro server Maminka speciální pedagožka Eva Šimotová.

Dětem i sobě to usnadněte

Server Pro ženy doporučuje začít již o prázdninách s přípravou na nový režim. Zkuste již o prázdninách zjistit, kolik času vám ráno zabere příprava svačiny a oblékání, abyste stihli v září do školy dorazit včas. Poslední týden prázdnin je vhodné zavést režim včasného chození spát a ranního vstávání, aby si dítě zvyklo.

O škole mluvte v dobrém a nestrašte děti úkoly a povinnostmi.

„Hlavně dítě pozitivně nalaďte, aby se nebálo jít do školy. Hledejte to pozitivní, třeba to, že tam bude chodit i jeho kamarád ze školky, nebo že tam budou dobře vařit ve školní jídelně,“ řekla pro iDNES psycholožka Tereza Beníšková.

Na pomůckách hlavně nešetřete

Co se týče materiálních příprav, tak většina škol informuje rodiče budoucích prvňáčků již s předstihem, co bude třeba mít v základní výbavě. Na pomůckách se všeobecně doporučuje nešetřit, protože levné pastelky budou dítěti spíše ke vzteku než k radosti.

Aktovku byste měli vybírat společně s vaším prvňáčkem. Že vy byste raději beruškovou a dítě si vybralo jednorožce? Respektujte to, protože aktovku bude nosit dítě, a ne vy.

Uvědomte si, že aktovku bude mít prvňáček plnou učebnic, a tedy by sama o sobě neměla být moc těžká.

Zdroje: Desatero pro rodiče dětí předškolního věku, Proženy, Maminka, iDNES

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články