Zuzana (24): Místo učitelky jsem se stala kuchařkou. Rodiče se za mě stydí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
kucharka
kucharka

Pocházím z učitelské rodiny. Moje babička byla učitelka a oba moji rodiče jsou také učitelé. Učitelkou se stala dokonce i má starší sestra. Jak asi tušíte, už od malička jsem měla kariéru jasně nalajnovanou a rodiče se celý můj život snažili, abych nesešla z předem vyšlapané cestičky.

Jednou budeš taky učitelka

Má dětská paměť sahá do doby, kdy mi bylo pět let. Slavila jsem narozeniny a jako každé dítě jsem se nemohla dočkat, až budu moci sfouknout hořící svíčky a něco si přát. Pamatuji si, že si mě tenkrát moje babička vzala stranou a kladla mi na srdce, že bych si měla přát, že se jednou taky stanu učitelkou. Jako dítě jsem se nechala snadno zviklat. Ačkoli jsem si tenkrát strašně moc přála pejska (na kterého jsem také chtěla „vyplýtvat“ své tajné narozeninové přání), jakmile jsem sfoukávala svíčky, v duchu jsem vyslovila slova, která mi babička vryla hluboko do paměti.

Hlásila jsem se jen na jednu školu

Když jsem končila základní školu, nechali mě rodiče podat pouze jednu jedinou přihlášku – na střední pedagogickou školu. Já ale ve svých 15 letech tušila, že dráha učitelky není nic pro mě. Byla jsem však vychovávána k tomu, že rodiče se respektují, proto jsem po prázdninách skutečně nastoupila do prvního ročníku na „pajdáku“.

Zdroj: 123RF.COM

A na této škole jsem strávila čtyři dlouhé roky, které pro mě byly mučením. Studium mě ani trochu nebavilo, ale rodiče byli nadšení. A já poslušně mlčela.

Mysleli si, že nastoupím na vysokou

Pedagogickou školu jsem úspěšně absolvovala a rodiče byli přesvědčeni, že nastoupím na vysokou školu. I když už jsem byla plnoletá, stále za mě rozhodovali a lajnovali mi život. Jednoho dne jsem ale přestala mlčet. Rodičům jsem se vzepřela a místo pokračování ve studiu na učitelku jsem nastoupila opět na střední školu, tentokrát na obor kuchař-číšník. Moje rozhodnutí se ukázalo jako osudové, sama sebe jsem utvrdila v tom, že právě to je ta cesta, kterou jsem se měla vydat už dávno. Zbytečně jsem promrhala čtyři roky života.

Zdroj: 123RF.COM

Rodiče se za mě stydí

Asi si umíte představit rozhořčení rodičů, pro které byla jejich druhorozená dcera studující na „obyčejnou“ kuchařku obrovským zklamáním. Celý život ve mně viděli učitelku, měla jsem být dcera, která se vydá v jejich stopách, a místo toho jsem se stala (jak táta říká) ženskou od plotny. Rodiče se před blízkými i přede mnou netají tím, že jsem je zklamala.

Rozhodla jsem o svém životě sama a šla proti plánům svých rodičů. Měla bych být šťastná, že konečně můžu dělat to, co mě tolik baví. Cloumají se mnou ale rozporuplné pocity, protože musím žít s vědomím, že jsem rodiče zklamala. A to je opravdu nepříjemný pocit.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články