Zlato? Nejlepší je to, které máte v srdci a v trezoru

od Nikola Jaroschová
4 minuty čtení
zlato sperky
zlato sperky

Možná ne každá žena na sobě ráda nosí zlaté šperky, ale určitě se shodneme na tom, že každá z nás má ráda pocit zabezpečení.

Ano, ono se sice říká, že minulost už nezměníte a o budoucnosti nevíte, zda přijde, a proto ten jeden jediný okamžik, který se má žít, je ten přítomný. Jenomže, povídejte o tom ženě, která má doma děti a která chce, aby měly lepší start do života, než měla ona sama.

Takto přemýšlí většina žen, které se stanou matkami. Tedy většina běžně pracujících žen.

Stavební spoření je stále velice dobrou investicí, ale jsou i lepší

Zatímco dříve se maminky nejčastěji rozhodovaly pro stavební spoření jako nástroj zabezpečení svých potomků na budoucnost, dnes se otáčí zájem některých právě k tradičnímu zlatu jako spolehlivému uchovateli hodnoty.

Stavební spoření je samozřejmě fajn, protože státní příspěvek ochrání naspořené peníze před inflací, ale to je asi tak všechno. Zlato vám pravděpodobně dokáže udělat mnohem větší zhodnocení.

Když se zvyšují životní náklady, roste i hodnota zlata

Pokud jde o zlato, to bylo z historického hlediska vždycky nejlepším zabezpečením proti inflaci, samozřejmě daleko lepším, než je dnešní stavební spoření.

Podíváte-li se na historický vývoj, cena zlata měla vždy tendenci růst, kdykoli, kdy se zvyšovaly životní náklady. Právě proto na tom byli v dobách hospodářských krizí nejlépe vždycky ti lidé, kteří měli své peníze schované ne v matraci, ale ve zlatu.

Co takhle kupovat stavební pozemek po částech, dokud nenašetříte na celý?

To bohužel nejde. Pozemky si pohříchu nemůžete kupovat po metrech čtverečních podle toho, v jaké finanční situaci se zrovna nacházíte s tím záměrem, že byste si například metr po metru nastřádali na stavební pozemek, na kterém si jednou vy anebo vaše děti postaví dům, anebo který jednoho dne výhodně prodáte. Do zlata však po malých částkách investovat můžete.

Na to, abyste mohli spořit do zlata, nemusíte být odborník na investování

Zlato je relativní jistota, na to názor či posvěcení žádného investičního poradce rozhodně nepotřebujete. Pokud jde právě o zlato, můžete jej kupovat kousek po kousku a střádat si ho tak dlouho, dokud si nenašetříte například na zlatou cihličku. Nemusíte do zlata dávat přitom těžké desetitisíce. Minimální částka, za kterou se dá investiční zlato pořídit, začíná už na 500 Kč měsíčně.

Zdroj: Shutterstock

Kde se dá takové zlato koupit?

Možností je opravdu spousta. Nejjednodušší je nákup online z pohodlí domova. Třeba Česká mincovna takový nákup nabízí a také nabízí velice zajímavé spoření do zlata.

Na webu najdete kalkulačku, která vám vypočítá i předpokládané zhodnocení při částce, kterou se rozhodnete měsíčně do zlata vkládat.

Možná se vám nebude na první pohled zdát zhodnocení až tak vysoké, ale z historického hlediska cena zlata neustále stoupá. Jen v roce 1792 stála jedna unce zlata 19,39 dolarů, dnes se cena za unci pohybuje okolo 1560 dolarů, přičemž v roce 2016 stála „jen“ 1069 dolarů.

Investice do zlata je vhodná pro lidi, kteří chtějí spořit na budoucnost

Cena zlata je samozřejmě volatilní, což znamená, že jeho hodnota klesá a stoupá, a tudíž je nejlepším prostředkem investice zejména pro ty, kterým nevadí zhodnocení investice v dlouhodobém horizontu. Právě tato vlastnost činí zlato ideálním prostředkem zhodnocení, pokud chcete spořit dětem na budoucnost anebo sobě na důchod.

Ono to s těmi důchody není vůbec slavné. Současná situace by se dala nazvat krizí, ale jako lidé v produktivním věku si to až tolik nepřipouštíme. Umíte si však představit, že byste jako důchodci museli vyjít s 8,500 Kč na měsíc?

To je totiž výše důchodu, který bychom měli mít v roce 2070. Průměrný důchod dnes se pohybuje okolo 13 tisíc korun. A dá se o našich rodičích či prarodičích říct, že by si žili na vysoké noze? To ztěžka. A teď si představte skoro o polovinu méně.

Je zapotřebí reforma, ale do té se nikomu příliš nechce. Buď se totiž bude brát na jedné straně, aby do státního rozpočtu teklo více peněz – výrazné zvyšování daní, anebo na druhé – snižování výdajů státního rozpočtu, což jinými slovy znamená, že se peníze někomu seberou, mimo jiné důchodcům.

Je to problém nás všech, a že nás stát na stáří zabezpečí, se očividně spoléhat nemůžeme. Už jenom lehkovážné prohlášení miliardáře Andreje Babiše: „Co ekonomové vědí o tom, co bude v roce 2030?“, je tak trochu do nebe volající. On si bude zajisté užívat zaslouženého zlatého důchodu, ale my budeme bohužel součástí tvrdé reality, která se nás nebude týkat pouze za předpokladu, že se z Česka neodstěhujeme anebo že se důchodu nedožijeme.

Proč je zlato nejvýhodnější investicí?

Zlato zkrátka vždy bylo, je a bude vzácné. Na světě jej totiž existuje jen velice omezené množství. Atraktivním pro investory jej dělá také fakt, že si na něj můžete sáhnout, což s penězi na bankovním účtu možné samozřejmě není. Je to tedy to fyzično a nedostatek, co dělá zlato tak cenným.

Zlato bude vždycky zlato, kdežto peníze, když by, čistě teoreticky, někdy šlo do tuhého, budou jen potištěným kusem papíru. A peníze na účtu? Ty fyzicky neexistují prakticky už teď.

Pokud přemýšlíte o tom, že byste nakoupili investiční zlato, doporučujeme si prostudovat tento článek. Naleznete v něm odpovědi na všechny vaše otázky.

Autor: Redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články