Ženy rozchod prožívají mnohem více, rychleji se z něho ale dostanou. Vědci vědí proč

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Rozchod zeny
Zdroj: Shutterstock

Rozchody bývají mnohdy bolestivé pro obě strany. A ačkoli ne úplně vždy, ve většině případů je scénář následující: Muži si pozvou kamarády do baru, kde se s nimi opijí a postěžují si na všechno, co bylo na ženě špatně, zatímco ženy budou doma plakat na rameni své nejbližší kamarádce.

Jenomže i když si pánové myslí, že se z problémů jedním opitím dostali, jakmile se ráno probudí s kocovinou, začne se v nich hromadit bolest z rozchodu a ještě dlouho budou překonávat to, že vztah skončil.

Ženy se mezitím několikrát vypovídají kamarádkám a po pár dnech už začnou pokukovat po nějakém dalším úlovku. Za pár dní si na bývalého ani nevzpomenou, ale on se bude stále utápět v myšlenkách na ně. Vědci přišli s vysvětlením, proč právě takto lidé podle svého pohlaví reagují.

Fyzicky i psychicky rychlejší nástup

Vědci prováděli mnoho výzkumů, které souvisely s pocity žen a mužů po rozchodech. Na základě toho byla na univerzitě v Londýně sepsána studie, která mnohé objasňuje.

Podle webu livescience.com ženy popsaly mnohem rychlejší nástup vzteku vystřídaného smutkem, kromě psychických problémů začaly trpět ihned po rozchodu nespavostí, a snížila se dokonce jejich výkonnost v práci.

Muži naproti tomu oznámili, že po rozchodu se cítili naštvaně, nechtěli myslet na nic, a proto skončili u alkoholu. Jen málokdo z nich přiznal, že by rozchod v prvních pár dnech oplakal. Překvapivě ale mnozí řekli, že až několik týdnů po rozpadu vztahu si uvědomili, co se vlastně stalo.

Dolehlo to na ně třeba i v případě, že už měli poměr s jinou ženou. Najednou se jim v noci začalo stýskat, nemohli spát a někteří přiznali i slzy. Zatímco ženy tou dobou už podle všeho ani nepomysleli na to, že by se vztah dal ještě zachránit, a hledaly své štěstí jinde.

Proč jsou ženy ihned po rozchodu tak zničené, ale dokážou se s tím rychleji srovnat? Na to odpovídá Craig Morris, výzkumný pracovník na binghamtonské univerzitě v Londýně a hlavní autor studie.

Může za to příroda

„Jednoduše řečeno, ženy jsou vyvinuty tak, aby do vztahu investovaly mnohem více než muži,“ uvedl Morris v prohlášení. „Krátké romantické setkání může vést k devítiměsíčnímu těhotenství, které je třeba řešit buď potratem, nebo porodem dítěte. A to je pro ženu starost.

Zatímco muži mohou odejít ze scény, aniž by řešili jakékoli následky. Samozřejmě po právní stránce tomu tak docela není, ale podle přírody ano, alespoň tak to zařídila pro naše předky a zůstalo nám to dodnes,“ dodal.

Muži jsou podle vědců vyvinuti tak, aby se nedokázali snadno vzdávat. Když je žena opustí, mají od přírody někde uvnitř pocit, že se jim vrátí. A pokud se to po několika týdnech nestane, chtějí o ni bojovat.

Tou dobou jsou už ale jejich bývalé partnerky jinde a mužům dochází, že tenhle boj prohráli. A proto teprve tehdy na ně doléhají emoce. Ačkoli rozumem to tak nevnímáme, máme toto jednání zakořeněné v genech.

„Někdy ale může být případ úplně obrácen. Není to vždy jednoznačné a to, co uvádíme v naší studii, jsou pouhé výsledky většiny. Samozřejmě záleží na tom, jaký byl důvod rozchodu, nebo jaký konkrétní člověk je,“ uvádí Morris závěrem.

Zdroj: sciencedaily.com, livescience.com, splinternews.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články