Zbavte se toxických členů rodiny. Vytěsněte je ze svého života a buďte konečně šťastní

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Toxicky vztah
Zdroj: Shutterstock

S nejbližší rodinou nás pojí pouta, která se nedají přeseknout. Pro některé z nás je těžké se odstěhovat a udržovat s rodinou jen malý kontakt poté, co si najdeme partnera a založíme vlastní rodinu. Někdy to ale dokonce nejde jinak než se od příbuzných odříznout úplně.

V životě to chodí tak, že si člověk někoho najde a vymění svou rodinu za nový život. I tak se ale občas se svými rodiči či sourozenci vídáme. Jak to ale vyřešit v případě, že se s rodinou necítíme dobře?

Když nám někdo blízký ubližuje a my se od něho chceme distancovat, pokud se jedná o matku, otce, nebo dalšího velmi blízkého příbuzného, je to zkrátka těžké. Stále si totiž říkáme, že je to rodina, a tak bychom i přesto měli udržovat kontakt.

To je ale omyl, který podle vědců ničí život mnoha lidem. Je úplně jedno, zda je to člen naší rodiny, pokud nám jeho blízkost ubližuje, měli bychom se od něho odstřihnout, jako bychom to udělali v jakémkoli jiném případě s lidmi, které nepotřebujeme.

Nenechte se zviklat jen proto, že jde o rodinu

Každý má samozřejmě s rodinou někdy problémy, ale je třeba rozeznat, kdy se jedná o běžné hádky a spory a kdy už jde o závažné problémy. V mnoha případech rodiče své potomky (mnohdy i v dospělosti) psychicky či fyzicky týrají.

I tak se jim ale naoko snaží zavděčit, a jelikož jde o rodinu, daný člověk si řekne, že zkrátka kontakty jen omezí, nikoli přeruší. To je ale špatně. Například výzkumy ve Spojených státech amerických ukazují, že ve více než 3 milionech domácností je ročně hlášeno násilí.

A ačkoli vedou tyto případy každý rok až ke 4 000 úmrtím, podle statistik se ani tak ve více než polovině těchto rodin kontakty s příbuznými nepřeruší. Mnoho lidí si zkrátka řekne, že by se v rodině mělo odpouštět.

Manželé mnoha lidí během výzkumů také vypověděli, že jejich partner byl jako malý rodinou týraný, přesto ale na Vánoce a jiné svátky příbuzné navštěvují. A to jenom proto, aby si připomněli, jak je nesnáší.

Zbavte se jich, co nejdříve to jde

I v České republice má mnoho mladých dospělých problémy se svou rodinou. Bývá to způsobeno i tím, že je velmi těžké dosáhnout na vlastní bydlení. Pokud ale patříte k těm, kteří si s rodinou nerozumí, nebo mají dokonce doma nějaký závažný problém, udělejte pro změnu všechno.

Jakmile se odstěhujete, přerušte kontakty. Nebuďte závislí na někom, kdo se k vám pak vzápětí zachová strašlivě. Psychologické studie ukazují, že mnoho lidí spoléhá na rodinu i poté, co jim ublížila.

Jdou si pro pomoc za matkou či otcem, kteří je psychicky týrali. Ti jim ochotně vyhoví, aby jim v následujícím půlroce mohli připomínat, co všechno pro ně kdy udělali. Takových případů v posledních letech přibývá, a lidé přesto nejsou schopni ukončit s rodinou vztahy.

Pro psychické zdraví člověka a pro jeho šťastný život je zapotřebí zbavit se těch, které nepotřebujeme. Nesnažte se zbytečně zavděčit ani kamarádům, kteří o vás nestojí, ani rodině, která pro vás nikdy nic neudělala.

Pokud jsou vaše vztahy s rodinou kladné, blahopřejeme vám. Pokud jsou ale jen záporné, nesnažte se je udržovat jenom proto, že jde o rodinu. Ani otec, ani matka nemají právo vám ubírat štěstí. Bude lepší se s nimi vůbec nebavit.

Zdroj: yourtango.com, fatherly.com, mattdfox.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články