Umíte se hádat? Možná tím zachráníte i rozpadající se vztah

od Luboš Klouček
3 minuty čtení
muzkricinazenu
muzkricinazenu

Každý z nás někdy zažil nějakou tu hádku a to bohužel i s člověkem, kterého miluje ze všech nejvíc. Některé hádky se opakují stále dokola, někdy se usmíříte za pět minut, jindy dva dny spíte na gauči, než je vše zase v pořádku. Časté hádky mohou samozřejmě nakonec vyústit až k rozchodu.

Jelikož hádky nastavují pravidla v páru a zkrátka by to bez nich nešlo, existuje několik jednoduchých rad, jak se hádat. A to na základě výzkumů Květnové studie 2018, která jasně radí zamilovaným párům, jak si nezničit vztah.

Řešte věci v klidu

Zdroj: Ian Allenden /123RF.COM

I klidná hádka je hádka a pomůže vám ve vztahu nastavit priority. Když se vám něco nelíbí, zkrátka si o tom promluvte. Pokud bude váš partner protestovat, nalaďte příjemnou atmosféru, dejte si sklenku dobrého vína – pozor, nepřežeňte to, poté by se skutečně mohlo jednat o hádku – pusťte si nějakou uklidňující hudbu a „pohádejte se v klidu.“

Neodcházejte od nedořešeného

Nikdy neodcházejte z boje se slovy „To neřeš.“ To totiž nevyřeší vůbec nic a hádka se bude pravděpodobně za pár dní opakovat úplně stejně. Snažte se dojít k nějakému závěru popřípadě kompromisu. Důležité je uvědomění si, že pokud od problému odejdete, bude ve vás oba hlodat a příště vyústí možná v něco horšího.

„Netahejte pravěk“

Zdroj: Aleksandr Davydov/123RF.COM

Soustřeďte se na jednu konkrétní věc, které se váš argument týká. Nevytahujte problémy z minulosti, které nemají s touto hádkou nic společného. Neobviňujte svou polovičku z toho, co je dávno zapomenuto, protože potom dojde jen ke vzájemnému připomínání, co všechno špatné jste spolu již prožili.

Přestaňte si problémy kupit

Pokud máte nějaký ten problém, raději ho řekněte hned. Pokud vám to za to nestojí, rychle ho zapomeňte. Ale nejhorší, co můžete udělat, je nechat si několik menších věcí pro sebe a navalit je na partnera později najednou. Nezáleží na počtu argumentů, který máte. Někdy stačí jeden plnohodnotný k tomu, abyste protějšek přesvědčili o své pravdě.

Ustupujte, poznejte své chyby

Určitě se vám to už také stalo: Hádáte se s partnerem a v polovině hádky si uvědomíte, že má vlastně pravdu. Přestat by ale bylo trapné a kromě toho by vás měl respektovat nehledě na to, zda je to tak, či onak. Chyba, v tu chvíli je lepší se potupně omluvit a jít zkrátka dál.

Zdroj: Antonio Guillem/123RF.COM

Nejprve přemýšlejte, pak mluvte

Pokud vás partner vytočí ve vaší přítomnosti, je samozřejmě velmi těžké se ovládat. I v tom případě však vždy dobře přemýšlejte, jaká slova zvolíte. Když se naštvete ve chvíli, kdy není doma, nečekejte na jeho příchod s naštvaným výrazem ve tváři. Raději si sami sedněte, popřemýšlejte, co je příčinou vašeho zklamání a o všem si v klidu promluvte podle bodu číslo jedna.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články