Štěpán (49): Mám bipolární poruchu. Manželce jsem na obtíž, ale je mi oporou

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
muz a letadlo
muz a letadlo

Psychické problémy se vždy snáze řeší za podpory blízkých. Štěpán má ve své manželce tu největší možnou podporu, ovšem jak sám přiznává, někdy to ani tak není snadné. Čtenář se nám rozhodl svěřit svůj příběh o boji s bipolární poruchou, která ovlivňuje nejen jeho život, ale také život jeho manželky.

S bipolární poruchou se můžeme setkat také pod pojmem maniodepresivní psychóza. Toto závažné psychické onemocnění se vyznačuje tím, že se u pacienta střídají dva stavy: mánie a deprese. Do nich střídavě upadá na určitou dobu (obvykle okolo dvou až tří týdnů), je proto nutné, aby byl pod dohledem lékaře a měl předepsanou medikaci. Štěpán se léčí a jeho žena o problémech ví. Přestože se oba rozhodli společně s nemocí bojovat, někdy to není snadné.

Nemoc přichází nečekaně jednou za čas, pak zase odejde

„Nemoc mě chytne jednou za tři roky. Na čas mé chování změní a poté zase odezní. Jsem spíše manický tip, což pro představu znamená, že se dostávám do stavu, kdy si připadám jako sebevědomý alfa samec, který může úplně všechno. Přirovnal bych to stavu po drogách,“ popisuje situaci Štěpán. Na jednu stranu je rád, že trpí spíše mániemi, protože být v depresi znamená tři týdny smutku a pesimistického pohledu na svět.

Zdroj: 123RF.COM

Nyní je pro Štěpána obtížné období, kdy psychická nemoc působí. Je pod dohledem lékaře a bere prášky. Doufá, že stav brzy odezní. S nemocí mu velmi pomáhá jeho manželka, která o všem ví a snaží se ho podpořit.

zdr

Někdy mě téměř vodí za ručičku. Mám pocit, že to není potřeba

„Abych své ženě vynahradil problémy, které se mnou má, snažím se doma uklízet, se vším jí pomáhat, nakupovat nové věci do bytu,“ svěřuje se čtenář. Ačkoli ví, že to s ním jeho žena myslí dobře, podle jeho slov ho někdy až příliš vodí za ruku a pomáhá mu i v situacích, ve kterých by si poradil sám. „Vím, že mám problémy, ale stále mi to myslí a nepotřebuji věčný dohled.“

Štěpán doufá, že se brzy vše urovná. Svou ženu miluje, nikdy neměl ani pomyšlení na navázání jiného vztahu. Je pro něho celým světem. Ačkoli se občas v něčem neshodnou, je Štěpán šťastný, že s ním přes jeho psychické problémy manželka vydržela. „Chlapi, držte nám palce, ať to co nejdříve odezní. Vím, že teď se mnou má peklo,“ vzkazuje čtenář.

Nemoc ho připravila o zaměstnání a některé přátele. Změnila mu život, neustále se musí kontrolovat, chodit na prohlídky, očekávat příchod psychických problémů. Přesto je šťastný, protože má skvělou ženu, o kterou nechce přijít.

Našemu čtenáři a jeho manželce držíme palce.

Štěpán, Středočeský kraj
Fotografie jsou pouze ilustrační, jméno bylo na žádost čtenáře pozměněno.
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články