Šárka (38): Ze sousedního bytu neustále slyším řev a hluk. Podezřívám souseda z domácího násilí

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
37822875 s
37822875 s

Rány, hluk a nářek. Podobné zvuky ze sousedního bytu ke mně doléhají téměř každý den. Bydlí vedle mě mladá tříčlenná rodina, která se přistěhovala poměrně nedávno. Předtím, než zavolám policii, chtěla bych si celou situaci ověřit.

Mladou maminku Lenku a jejího syna Tobiáše potkávám často ve výtahu a malého vždy potěším nějakou dobrotou. Jejich manžel a táta Michal se doma ukáže jen občas, ale v tu ránu je o nich vědět. Vždy když dorazí domů, ozývá se z bytu Tobiášův pláč a hádka dospělých. Již mnohokrát jsem zaslechla ránu, po které hádka ustala, a proto svého souseda začínám podezřívat, že se ke své rodině chová agresivně. Ráda bych si celou situaci ověřila dříve, než zavolám policii, a proto s udáním ještě váhám.

Lenka se zřejmě manžela bojí

Celou rodinu jsem pohromadě potkala jen párkrát. Bydlí v našem panelovém domě teprve krátkou chvíli, ale do společnosti spolu moc nechodí. Lenka bývá většinou usměvavá a milá, ale v přítomnosti manžela se najednou stáhne, sklopí zrak a je celá nesvá. Také jsem si všimla, jak s ní manžel hrubě zachází. Před vchodovými dveřmi ji několikrát necitlivě strčil, až zavrávorala. K malému Tobiáškovi se chová odměřeně a chladně, s pohlavkem dlouho neváhá. Zprvu jsem si celé situace nevšímala, protože jsem se ujišťovala, že mi do jejich života nic není. Když ale denně slýchám zoufalý nářek, stahuje se mi hruď a je mi hrozně.

Zdroj: 123RF.COM

Zeptala jsem se ve výtahu, zdali je u nich doma vše v pořádku

Minulý týden už jsem to nevydržela a zeptala jsem se Lenky, jak je možné, že se z jejich bytu derou tak srdceryvné zvuky. Jen trhla rameny, sklopila pohled a její nálada se v tu ránu změnila. Pochopila jsem, že se o svém problému nechce bavit a raději jsem rychle změnila téma. O pár dní později se situace s hlukem opakovala a já už držela v ruce telefon, abych zavolala policii. V tu chvíli jsem si ale uvědomila, že pokud policie dorazí a situace už bude klidná, možná Lence způsobím ještě větší trable.

Nabídla jsem jí pomoc

Lenky manžel odchází každý všední den do práce ve stejnou hodinu, tak jsem se rozhodla, že zasáhnu jinak, než s pomocí policie. Ráno, když se za ním zabouchly dveře, jsem vyčkávala u okna, než odejde do bezpečné vzdálenosti. Hned potom jsem se odhodlala a zazvonila u jejich dveří.

Otevřela mi vystrašená Lenka, a když mě viděla, ihned se rozplakala. Nečekala jsem na pozvání, vtrhla jsem dovnitř a podívala se po Tobiáškovi. Ten seděl celý vystrašený pod stolem a také plakal. Nejprve jsem Lenku uklidnila, a potom jsem ihned začala navrhovat řešení.

Chtěla jsem jí nabídnout pomocnou ruku. Zmínila jsem se o bytě, který pronajímám ve vedlejším městě a nabídla jsem jí velmi nízkou cenu, aby se zbavila svého násilnického manžela. Řekla, že si to rozmyslí a počká, jestli se manžel nezačne chovat lépe. Od té doby jsme spolu ještě nemluvily a já jen doufám, že se rozhodne správně.

Autor: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články