Roman: Zažil jsem podvodné praktiky a jednání ze strany aukční společnosti. Málem jsem ztratil nervy

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
podvodne praktiky
podvodne praktiky

Společnost, která na první pohled působí důvěryhodně, může skrývat nekalé praktiky. Přesvědčil se o tom také pan Roman, který se s touto situací setkal osobně. Sankcím, které po něm společnost vyžadovala, se musel bránit s pomocí zástupce a prožil si období dlouhého stresu a napětí.

Na první pohled šlo o věrohodnou společnost

Pana Romana navštívila nejmenovaná společnost, která je dále označena jako „FIRMA 1“. Tvrdili, že jejich cílem je nabídnout Romanovi lepšího dodavatele, než má v současné chvíli, a to pomocí aukce. Následně byla mezi oběma stranami uzavřena smlouva, avšak za použití klamavých obchodních praktik ze strany společnosti.

Zatímco se pan Roman domníval, že se jedná o nezávaznou dohodu, advokát aukční společnosti začal vymáhat sankci 5000 Kč.

Aukční společnost zajistila nevýhodnou nabídku

Roman své prostředky běžně odebíral od dodavatele (FIRMY 2). Aukční společnost mu v aukci zajistila nového dodavatele, který byl však za výrazně vyšší cenu. V tuto chvíli Roman zachoval chladnou hlavu a nechal si na doporučení jeho známého pomoci od profesionální poradenské společnosti Optimal Energy, aby se náhodou neocitl bez dodávek energií.

Hlavním požadavkem Romanova zástupce bylo, aby FIRMA 1 okamžitě zrušila smlouvu z důvodu její neoprávněnosti. Aukční společnost reagovala svižně s návrhem, že cenu sníží. Pan Roman ale ve spolupráci se svým zástupcem odmítal zaplatit sankci ve výši 5000 Kč. Hlavním důvodem bylo, že by se částka mohla stát důvodem budoucích problémů a končit až u exekutora.

Spor se začal protahovat a řešení bylo v nedohlednu

FIRMA 1 celý spor natahovala až do 9. 10. 2017 a chtěla, aby si pan Roman své rozhodnutí pod tlakem rozmyslel. Ten se však nenechal s energetickým poradcem v zádech zastrašit a urgoval se svým požadavkem na zrušení smlouvy 23. 10. 2017. Romanův zástupce se následně pokoušel sehnat kontakt přímo na osobu, která celý vztah zprostředkovala, aby nesla odpovědnost za stanovenou sankci.

Aukční společnost se snažila ve sporu hledat nedostatky, ale neuspěla

FIRMA 1 se hájila tím, že cena původního dodavatele (FIRMY 2) pana Romana nebyla známá, jelikož platila až od 1. 1. 2017. A smlouva o aukci byla uzavřena 4. 8. 2016. V tomto případě se ale FIRMA 1 přehlédla, jelikož byla smlouva uzavřena 16. 6. 2017, a to už pan Roman více jak pět měsíců za zmíněnou cenu odebíral.

Spor se posunul k právnímu zástupci

Konflikt přiostřil ve chvíli, kdy právní zástupce FIRMY 1 zaslal 7. 11. 2017 panu Romanovi předžalobní výzvu, kde sankci popisoval jako nespornou a upozorňoval na sumu 5 119 Kč, která by měla odpovídat soudním nákladům. Zástupce pana Romana znovu celou situaci vysvětlil, tentokrát právnímu zástupci FIRMY 1.

Řešení se táhlo do dalšího roku, ale bylo úspěšné

FIRMA 1 kompletně změnila postoj. Výši sankce změnila na pouhých 1 000 Kč, a to za administrativní úkony. Pan Roman už byl ze sporu vyčerpaný, a tak ji chtěl uhradit, od čehož ho odradil jeho energetický poradce a dotáhl spor do konce.

Kontaktoval FIRMU 1 s tím, že s poplatkem nesouhlasí a sankce byla konečně zdárně zrušena. Dlouhé čekání se vyplatilo a 21. 3. 2018 přijal pan Roman, že sankce nebude vymáhána.

Roman si ze sporu odnesl dávku stresu a ponaučení

I když na začátku firma působila jako solidní partner, situace se brzy zvrtla a pan Roman měl trápení na dlouhé měsíce. V některých chvílích ho musel poradce přesvědčovat o tom, aby vytrval, jelikož pan Roman kvůli dlouhému stresu chtěl zaplatit i nižší částku, aby měl klid.

Tímto jednáním by aukční společnost vydělala a dál používala nekalé praktiky. Pan Roman i jeho poradce Optimal Energy se opět přesvědčili, že jen málo firem z tohoto odvětví usiluje o to, aby měli spokojeného zákazníka, a spíše staví do popředí vlastní zisk.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla pozměněna.

Autor: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články