Pavla (59): Dospělý syn s námi pořád bydlí. Nevím, jak ho mám dostat z domova

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zena 59
Zena 59

Patrik je náš jediný syn. S manželem jsme se před dvaceti lety pokoušeli i o další děti, ale pravděpodobně kvůli mému věku se nám již dalšího potomka zplodit nepovedlo. Proto jsme jedináčkovi věnovali veškerou péči, kterou jsme dokázali vynaložit.

Odmalička měl všechno. Pravděpodobně jsme si ho tím rozmazlili, protože kdykoli si řekl o nové vysněné oblečení nebo hračku, já nebo manžel jsme hned vyrazili do obchodu. Chtěli jsme, aby se měl Patrik dobře. On se tím pádem ale nikdy nenaučil postavit se na vlastní nohy.

Je mu třicet a stále bydlí s námi

Zdroj: 123RF.COM

Po dokončení školy nastoupil do práce. Věnuje se ekonomice a vydělává si poměrně dost peněz. Samozřejmě přispívá k chodu domácnosti, ale nikdy se doopravdy v praxi nenaučil, jak se platí složenky, kolik stojí ročně voda a další praktické věci, které by měl dospělý člověk znát.

Navíc mu denně vařím. Jsem sice už dva roky v invalidním důchodu a do práce nechodím, přesto je pro mě ale náročné každý den chystat dvě teplá jídla, protože je zvyklý nejen na oběd od maminky, který si bere do práce, ale také na večeři. Samozřejmostí je, že mu peru a uklízím po něm.

Zdroj: 123RF.COM

Několikrát jsem se ho ptala, zda se nechce osamostatnit

Patrik měl v životě jenom jednu přítelkyni, se kterou byl déle než pár dní. Ta dokonce i půl roku bydlela u nás, než se se synem rozešla. A to právě kvůli tomu, jaký je mamánek. Ani to ho ale nepřesvědčilo, že by se měl začít trochu osamostatňovat. Když se ho zeptám, zda by nechtěl bydlet v bytě ve městě, aby nemusel každý den vstávat v pět hodin ráno, odpoví, že raději bude méně spát a zůstane s námi.

Samozřejmě, nic mu u nás nechybí. Nejde o to, že by nám tu překážel. Jenomže pokud si zase najde nějakou přítelkyni, která se k nám nastěhuje, z předchozí zkušenosti víme, že ve čtyřech už je nám dům malý. Navíc bychom byli opravdu rádi, aby se o sebe začal trochu starat a nespoléhal ve všem na nás. V životě nezajde na nákup, nevyvenčí psa, neuklidí kuchyň. Je pro něho samozřejmost, že má na všechno lidi.

Naznačování už bylo dost a Pavla pravděpodobně bude muset svému synovi říci narovinu, aby si našel jiné bydlení. Strachuje se ale, že si to syn vyloží jako zradu z její a otcovy strany. Bohužel pro jeho dobro musí rodiče přistoupit k nějakému řešení a Patrika konečně naučit, co je to život na vlastní pěst.

Pavla, Brněnsko
Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články