Pavla (45): Soud rozhodl, že mi bývalý manžel má dávat na dvě děti 4 000 Kč, je to výsměch

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
27421988 s
27421988 s

Rozvod s mým manželem Jakubem byl hotové peklo. Ačkoli mám ve svém okolí kamarádky, které se rozváděly v klidu, u nás to bylo přesně naopak. Celý proces doprovázely hádky, tahanice o děti, nekonečné soudy a v některých chvílích i policie.

V nedávné době soud konečně dospěl k rozhodnutí, ale mě tím doslova šokoval. Manželovi byla totiž udělena povinnost platit alimenty, ale pouze ve výši 4 000 Kč. Takovou částku bych byla ochotná přijmout, pokud by se jednalo o jedno dítě, ale dvě děti s tak směšnou částkou nemohu uživit.

Počítala jsem všechny výdaje

Když jsem měla chvíli času a nebyla jsem tolik rozhořčená, sedla jsem si ke stolu, abych mohla uvažovat o svých finančních prostředcích. Počítala jsem nejprve se základními věcmi, jako je jídlo pro děti, oblečení, školní pomůcky a s další běžnou výbavou. Obě naše děti chodí na jazykovou školu, která je finančně náročnější. V první třídě jsme místo sešitů kupovali tablety, aby se z nich děti mohly při hodině vzdělávat, a nyní průběžně dokupujeme elektronické učebnice.

Právě z toho důvodu je finanční náročnost školy vyšší, než je běžné. Kromě toho obě děti jezdí na školní výlety, jako je škola v přírodě, lyžařský kurz, cyklistický kurz nebo například turistické cvičení. Za jeden rok se všechny akce nastřádají a společně s manželem jsme vždy měli co dělat, abychom celou situaci zvládli. Chtěli jsme pro své děti to nejlepší, to jsme ale nevěděli, do jaké situace se dostaneme.

Zdroj: 123RF.COM

I kdybych zaplatila školu, nebudu mít peníze na koníčky a zábavu

Samozřejmě naše děti netráví čas jen ve škole. Pracuji do večera, a proto jsme je přihlásili na několik kroužků, aby se něčemu novému přiučily a zároveň nebyly sami doma. Nemám to srdce, abych jim sdělila, že budou muset kvůli tatínkovi své koníčky opustit. Peníze, které nám má dle soudu posílat, totiž ani zdaleka tyto výdaje nepokryjí. Děti tedy budou muset zvažovat přestup do jiné, „podřadnější“ školy, nebo se vzdají svých koníčků. Na jídle, ani oblečení šetřit nemůžu, a proto zbývá jen tato možnost.

Jakub se o finance nikdy nestaral

Když jsme byli s manželem spolu, starala jsem se o veškeré finance já. Neměl ani tušení, kolik peněz děti potřebují a není si toho vědom ani teď. V současné době s ním není ani rozumná řeč, což celou situaci ještě zhoršuje. Vydělává dost peněz, ale přátelé mu poradili, aby si našel „horší“ zaměstnání a nemusel nám platit tak velkou sumu. Jakub je poslechl, aby mi ukázal, že nebude po mém a já teď marně sháním peníze na obě naše děti.

Autor: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články