Pavla (38): Málem jsem opustila děti kvůli chvilkovému poblouznění

od Nikola Jaroschová
Zdroj: 123RF.COM

Kamarádka mě pozvala na víkend strávený na horách. Měli jsme jet jen my dvě a užít si perfektní dámskou jízdu. Děti jsem proto nechala doma manželovi a odjela si společně s kamarádkou užít dva dny naprosté svobody. Bylo to vlastně vůbec poprvé, co jsem se po narození dětí dostala někam sama, aniž bych se sebou musela tahat tašku hraček, plínky a ubrousky nebo hromadu náhradního oblečení.

Hodlala jsem si ten víkend užít na maximum

Když mi kamarádka navrhla, že bychom společně mohly odjet na wellness víkend, nejdříve jsem se této představě bránila. Ještě nikdy jsem nebyla někde sama bez dětí. Té představy jsem se zpočátku zalekla. Kamarádka mě ale přesvědčila, že si potřebuji od dětí odpočinout a já s jejím nápadem nakonec souhlasila.

Nakonec jsem sebe samu přesvědčila, že si to zasloužím a hodlala jsem si ten víkend užít na maximum. Manžel neměl problém s tím, aby děti během víkendu pohlídal, a nic tak nebránilo tomu, abych odjela za odpočinkem.

Zase jsem se cítila jako bez závazků

Kamarádka nám zamluvila wellness pobyt v hotelu v Krkonoších, kde bylo opravdu nádherně. Už od příjezdu jsme měly domluvené nejrůznější procedury a večery jsme měly trávit v místní společnosti. Hned první večer jsme proto vyrazily do restaurace spojené s barem, kde to žilo a kde se lidé očividně dobře bavili.

Zdroj: 123RF.COM

Během večera si nás všimli dva muži, kteří nám koupili drink. Pro kamarádku to nebylo nic nového, stále byla svobodná a na pozornost mužů byla zvyklá. Já jsem se ale zpočátku cítila zvláštně, přeci jen jsem byla vdaná a k tomu všemu jsem měla dvě děti. Kamarádka mě ale přesvědčila, že přece o nic nejde a ať si to užívám. Dala jsem na její slova a opět se cítila jako bez závazků.

Domů jsem odjela s jeho telefonním číslem

Z víkendového pobytu jsem se domů vrátila neskutečně odpočatá, zároveň jsem si s sebou přivezla i číslo onoho může, který mě celý víkend po večerech rozptyloval a zval na drinky. Ačkoli jedna moje část říkala, že je to špatný nápad, druhá moje část mě přesvědčovala o tom, že bych mu měla zavolat.

Zdroj: 123RF.COM

Nakonec mě moje špatná část přesvědčila a já si s Filipem začala románek. Scházeli jsme se tajně, ukradli jsme si pro sebe pouze pár dní v měsíci, a to jen na několik hodin.

Nebudu lhát, Filip mě okouzlil a vnesl do mého doposud stereotypního života příjemné rozptýlení. Mezi námi to nebylo o lásce, na to člověk potřebuje mnohem více času, přesto mi s ním bylo moc dobře. Několikrát jsem se přistihla, že uvažuji nad tím, že kvůli Filipovi opustím rodinu.

Po dvou měsících tajného románku přišlo prozření. Zatímco jsem si pohrávala s myšlenkou, že bych kvůli Filipovi opustila manžela i děti, on si užíval s jinými ženami. Když jsem to zjistila, otevřelo mi to oči. Najednou jsem si uvědomila, jak hroznou chybu jsem se chystala udělat kvůli někomu, kdo si žen očividně neváží a střídá je jako ponožky. Zaplať pánbůh, že jsem na to přišla včas!

Autor: Nikol Kolomazníková

Názor odborníka

Dítě dokáže naprosto změnit dynamiku partnerského vztahu. Jedná se například o změnu priorit a hodnot, změnu denního režimu, vznik nových výzev a problémů a mnoho dalšího. Pokud jeden z rodičů zůstává doma s dítětem, může si po čase připadat jako uvězněný v kleci, neboť se nestýká se svými přáteli, je ve stále stejném prostředí a veškeré jeho úsilí je věnováno péči o dítě. Není tedy divu, že pokud člověk dostane “propustku” z takovéhoto režimu, hodlá si to pořádně užít.

Je však třeba k takovému užívání si přistupovat s rozvahou, neboť chvilkový pocit blaha, bezstarostnosti a svobody může být vzrušující, leč snadno se může stát další pastí, do které člověk spadne. Nutné je vzít v potaz empatický ohled na dítě a partnera. Je skutečně člověk ochoten riskovat to, co pečlivě budoval se svým partnerem? Nejedná se pouze o strach a útěk ze zodpovědnosti? Je nový milenecký vztah nejen vzrušující, ale i perspektivní? Jaké následky po sobě jedincovo chování zanechá?

Aby se člověk nenechal emocemi zcela pohltit a byl jimi ovládán, si potřebuje v některých případech vypěstovat zdravý odstup a racionální uvažování. Může to být vyzývavé, avšak je to určitě možné. Pokud si člověk neví rady sám, může zvážit návštěvu a konzultaci psychologa či jiného odborníka.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog

Související články