Patrik (32): Mí přátelé mě používají jako prostředníka ve svých hádkách, už jim nechci lhát

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Hadky
Hadky

Svého nejlepšího kamaráda jsem potkal už na střední. Rozumíme si dodnes, naše kroky se vydaly stejným směrem i po dokončení školy, a ačkoli teď pracujeme každý někde jinde, bydlíme jen pár metrů od sebe ve stejné malé vesnici a denně se navštěvujeme.

Stal jsem se rodinným přítelem. Ondrova žena chápe, jak blízko si s kamarádem jsme a tak není vůbec proti, když se stavím na večeři nebo vyzvednu jejich syna ze školy. Mám časově flexibilnější práci a vlastní rodinu zatím nemám, takže jim mohu dost pomáhat. Malý Ondrášek mi říká strejdo a já jsem něco jako součást rodiny. Ale pokud je mezi manželi něco v nepořádku, stávám se prostředníkem.

Začalo to při menších neshodách. Ze začátku to byly jenom vtípky

Zdroj: 123RF.COM

Kdykoli se Ondra s Jitkou o něčem dohadovali, chtěli, abych je rozsoudil. A to ať už se jednalo o to, co bude druhý den k jídlu, nebo jakou kravatu si má vzít kamarád do práce. Byl to spíš takový rodinný fór. Já měl být ten soudce, který řeší jejich problémy a oni se díky tomu nikdy nepohádají. A já tu hru hrál s nimi a smál jsem se, když se protistrana na oko urazila.

Začaly závažné problémy a já se stal prostředníkem, kterým jsem být nechtěl

Zpočátku zůstával Ondra déle v práci. Jitka se mě začala ptát, jestli něco nevím. Jsem prý jeho nejlepší přítel a tak musím tušit, co chystá. Zkoušel jsem o tom s Ondrou mluvit. Řekl mi, že dělá přesčasy, aby našetřil na dovolenou, kterou si Jitka tak moc přeje. Ale že to musí být překvapení a Jitce nemám nic říkat.

Přetlumočil jsem Jitce, že jde jen o pár přesčasů. Vymyslel jsem si, že šéf dává Ondrovi zabrat. Ondra můj výmysl potvrdil, když každý den chodil domů s tím, že zase musel zůstat později. Jitka ale věděla, že má její manžel s ředitelem firmy skvělé vztahy a nikdy nemusel zůstávat v práci déle. Začala ho proto podezřívat, že chodí místo práce někam úplně jinam.

Poprosila mě, abych našel jeho milenku

Byla úplně hysterická. Tvrdila, že jí Ondra určitě podvádí a já o tom něco vím. Uklidňoval jsem ji a ona pořád říkala, jak mám zjistit, co se děje. Ondrovi jsem samozřejmě o jejím podezření neřekl. Vždyť kdyby se dozvěděl, co si o něm jeho žena myslí, zatímco on tvrdě vydělává na dovolenou, mohlo by to znamenat konec jejich vztahu. Takže jsem ho jen uklidnil, že jeho žena je v pohodě, tvrdil jsem, že jsem ji zpracoval.

Nakonec jsem na to doplatil já. Ale omluvu jsem přijal a už jim pošťáka dělat nebudu

Jednou večer se zkrátka pohádali. Byl jsem u nich a pomáhal Ondrovi s úkolem do školy. Začala se s ním hádat a vyčítat mu, že je s ní poslední dobou jen minimálně. Když se oháněl přesčasy, vysypala na něho svůj výmysl s milenkou. Urazil se a odešel do vedlejší místnosti. Nemohl jsem to už poslouchat.

Jitce jsem řekl, že by měla svému manželovi víc věřit. On se jako mezek dře a vydělává na dovolenou a ona ho místo toho považuje za bůh ví jakého proutníka. Dovedete si představit, jak oba reagovali. Jitka mi vynadala, že to celou dobu vím a nic jsem neřekl. Ondra vylezl z ložnice a poslal mě pryč. Že jsem všechno zkazil. Já vůbec netušil, co jsem udělal špatně a odešel jsem.

Po třech dnech mě pozvali na večeři, aby se mi omluvili. Atmosféra mezi nimi byla sice napjatá, ale bylo vidět, že se dají zase dohromady. Omluvy jsem přijal, ale museli mi slíbit, že už nikdy nebudou své problémy řešit přeze mě. I když nějaké ty menší hádky stále soudím já, nakonec všechno dobře dopadlo.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články