Oční kontakt a zásadní pravidla jeho využívání

od Luboš Klouček
3 minuty čtení
ocnikontakt
ocnikontakt

Někomu se líbí modré, jinému zelené, dalšímu zase nejčastější hnědé. Pravdou však je, že na barvě až tak nezáleží. Mluvíme samozřejmě o očích. Ačkoli někdo třeba tvrdí, že ho na protějšku jako první zaujala jeho povaha či zcela jiná část těla, pravdou je, že podvědomě si u každého nejprve všimneme jeho očí.

A to je velmi důležitá informace nejen v osobním životě, ale také při pracovních pohovorech či studijních povinnostech. Často totiž záleží nejen na vašich znalostech, ale také na tom, jaký oční kontakt s člověkem navážete. Protistrana z očí vyčte váš strach, nervozitu či naopak sebejistotu nebo přehnanou sebedůvěru. Stejně tak ale i vy jednoduchým pohledem zjistíte, jak na vás druzí nahlížejí. Stačí se naučit základy očního kontaktu a zdokonalit tak svůj společenský život.

Úcta k druhým

Zdroj: Kamil Macniak/123RF.COM

Ať už řešíte drobnou hádku s partnerem nebo sedíte na pracovním pohovoru, s pohledem upřeným do země zkrátka neuspějete, ať už budete mít jakkoli chytré argumenty. Protějšek ve vás totiž pozná nervozitu a v tu chvíli dostane šanci zaútočit. Přirozeně začne klást vtíravější a těžší otázky a pokusí se vás vyvést z míry. A to ne jeho vlastní vinou, mozek zkrátka na situaci reaguje sám od sebe a je prokázáno, že ačkoli vám člověk ublížit nechce, při nedostatečném očním kontaktu dojde ke komplikacím.

Naopak pokud se o navázání pohledů pokusíte, nebudete si však sami sebou jisti, protistrana se vás pokusí uklidnit, pomoci vám, bude vám házet neviditelná vodítka, která vám možná pomohou ať už k partnerskému usmíření, získání pozice v pracovním životě či k úspěšnému ukončení studia.

Sympatie hrají velkou roli

Zdroj: sakkmesterke/123RF.COM

Pohled do očí o vás řekne velkou spoustu informací. Dejte lidem najevo, že jejich oči vnímáte a dopřejte jim pohled do těch svých. Lidé, kteří jsou při komunikaci roztěkaní, sledují okolí, čtou si v papírech a dělají vše jen proto, aby se na vás nemuseli podívat, vám budou pravděpodobně nesympatičtí. A třeba pak dáte přednost někomu jinému s menšími kvalitami jen proto, že je vám zkrátka bližší. Pokud tuto skutečnost, se kterou se jistě ztotožníte, aplikujete opačně, jistě vám hned dojde, jak důležité pro vás je s člověkem komunikovat nejen slovy, ale i pohledem.

Krátké a jasné pohledy

Zdroj: racorn/123RF.COM

Zírat na někoho bez přestávky samozřejmě není vhodné. Pohledy by měly být zhruba dvouvteřinové, mezi nimi si dejte pauzu na nahlédnutí do prezentací, zahledění se do dálky, zkrátka si odpočiňte od stresu, který je vzájemným sledováním vytvořen. Pokud hovoříte před větším množstvím lidí, snažte se pohledy střídat, nezaměřujte se pouze na jednu osobu a věnujte zbytku společnosti zhruba stejně dlouhou dobu na každý oční kontakt.

Tyto rady využijete každý den. Ať už komunikujete s rodiči, přítelkyní, ředitelem firmy či kýmkoli dalším. Z pohledu se dají vyčíst nejen vaše vlastnosti, ale také to, zda mluvíte pravdu. A je zcela jedno, jestli máte oči modré, hnědé či zelené. Důležité je, jak je používáte a zda v nich máte upřímnost.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články