Nikola (47): Můj muž je náměsíčný. Z toho, co mi jednou v noci řekl, byste omdleli i vy

od Andrea Světlíková
2 minuty čtení
žena 9
Zdroj: Shutterstock

S náměsíčností se Nikola u svého muže Filipa potýká už roky. Od své tchyně ví, že náměsíčnost ho doprovázela už od dětství a bohužel z ní nikdy nevyrostl.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.

Nestává se to každou noc. Podle Nikoly ale minimálně dvakrát do měsíce. Náměsíčnost jejího muže jí nijak nevadila. Až do jedné noci, kdy ho zaslechla říkat něco otřesného.

Zpočátku mě to děsilo

Nikola zavzpomínala na dobu, kdy se svým nyní již manželem teprve začínali chodit. Dokonce si vzpomněla na okamžik, kdy se s jeho náměsíčností setkala poprvé.

„Bylo to asi tři měsíce poté, co jsme spolu začali chodit,“ píše Nikola. „V noci mě probudila žízeň. Filip tehdy seděl na posteli a já si myslela, že je vzhůru. Jenže mě vůbec nevnímal,“ dodává vzápětí.

Netají se tím, že ji to vyděsilo. Od jeho maminky se dozvěděla, že byl náměsíčný už jako dítě. Zpočátku ji to děsilo, po letech si ale zvykla.

Nikdy nevíte, kdy se to stane

„Bohužel u náměsíčnosti nikdy nevíte, kdy přijde,“ pokračuje Nikola. Také nás vyvedla z omylu, že si hodně lidí náměsíčnost spojuje s úplňkem. Prý to ale není pravidlo ani podmínka.

„Vlastně nikdy nevíte, kdy se to stane,“ píše. „Někdy je manžel náměsíčný a ani o tom nevím, jindy mě vyleká, když stojí vedle postele.“

Vzbudilo mě jeho mluvení

Nikola si po letech zvykla a manželovu náměsíčnost přestala řešit. Až do jedné noci, kdy ji vzbudil jeho hlas. Opět něco povídal.

„Nebylo to poprvé, co jsem ho v tomto stavu slyšela něco říkat,“ vysvětluje. „Vždycky to ale bylo jen takové bručení, mručení nebo slova, kterým nebylo rozumět,“ dodává.

Tu noc ale jasně slyšela každé manželovo slovo. To, co říkal, Nikolou otřáslo. Něco tak ošklivého by do svého manžela nikdy neřekla.

Jeho slova mi stále znějí v uších

Filip o sobě nevěděl, byl očividně opět náměsíčný. Říkal však něco, co jeho ženě utkvělo v hlavě. Ta slova jí stále znějí v uších.

„Mluvil o nějakém Honzovi a byl dost sprostý,“ popisuje děsivé okamžiky Nikola. „Říkal něco v tom smyslu, že ho zabije, byl hodně agresivní, ačkoli o sobě vůbec nevěděl.

Té noci už Nikola neusnula. Filip byl hodný člověk, nechápala, kde se v něm bralo tolik vzteku a agrese. Následující den vyhledala pomoc odborníka.

Prý je to u náměsíčných běžné

„Hledala jsem kontakt na někoho, kdo by mi dokázal vysvětlit, co se to oné noci stalo,“ píše Nikola. „Našla jsem číslo na jednoho psychologa a popsala mu, co jsem s manželem zažila.“

Nikola byla velmi špatná z toho, že její manžel během stavu náměsíčnosti plánoval někomu ublížit. Oslovený odborník jí ale řekl, že agresivita je u náměsíčných běžná, dokonce i u lidí, kteří by v běžném životě mouše neublížili.

„Netvrdím, že mě to uklidnilo,“ svěřuje se. „Manžel si nic nepamatuje, jak jinak. Já mám ten noční zážitek stále před očima a doufám, že už se nebude opakovat.“

Autor: Natálie Kabourková

Související články