Nevlastního bratra jsem poznala až na pohřbu svého otce, přišel si pro dědictví

od Luboš Klouček
3 minuty čtení
pohreb
pohreb

Říká se, že každý člověk má nějaké tajemství. Když ale vyjde najevo až po smrti člověka, kterého znáte celý život (v mém případě po otcově smrti) a myslíte si, že jste ho opravdu znali, že by před vámi nic závažného netajil, zažijete šok. Mě, jako bonus ze ztráty blízkého, čekal jeden takový pořádný hned na pohřbu, kde se poprvé objevil můj nevlastní bratr.

Kondolovat mi přišel člověk, který se představil jako nevlastní bratr

Otec zemřel ve věku krásných osmdesáti let. Poslední dva roky jsem matce pomáhala s péčí, jelikož byl často nemocný. Duševně i psychicky byl nicméně fit a já byla ráda, že s ním mohu trávit hodně času povídáním a vzpomínáním. Mé dvě dcery už byly dospělé a měly vlastní život. I tak se ale snažily za dědou jezdit a povzbuzovat ho společně s babičkou.

Díky flexibilnímu zaměstnání jsem mohla pomoci mámě dochovat tátu doma do poslední chvíle. Odešel v klidu a míru. Zařídila jsem pohřeb v místním kostele a uspořádala smuteční hostinu. Už během krásné řeči na rozloučenou, kterou pronášel známý farář a tatínkův dlouholetý kamarád, jsem si všimla přítomnosti cizího muže.

Přišel nám kondolovat jako poslední a zeptal se, zda se mnou může po obřadu chvíli mluvit. Zůstala jsem v kostele jako jedna z posledních a on si ke mně přisednul. Představil se jako Kamil. Zeptala jsem se ho, jak znal mého otce a on mi klidně odpověděl, že je jeho syn. “Cože?” Dramaticky jsem se zasmála. “Vy jste se asi zbláznil!” Zvedla jsem se a šla pryč. Byla jsem ze všeho moc rozrušená a tohle oznámení mi dávalo asi tak malý smysl, jako kdyby řekl, že je mimozemšťan.

Otec měl milenku

Šla jsem za příbuznými a odjeli jsme do místní restaurace, kde byl domluvený společný oběd. Když jsem se najedla a trochu uklidnila, došlo mi, co ten neznámý člověk říkal. Sedla jsem si k otcově sestře a po pár zdvořilých větách jí řekla, co se mi přihodilo v kostele. Dlouho se na mě dívala a pak mi sdělila, že ještě když jsem byla malá, měl můj otec krátký poměr. Moje matka na to přišla a on ho hned ukončil. Po čase mu odpustila a domluvili se, že už o tom nikdy nebudou mluvit. Prožili spolu šťastný život.

Byla jsem dospělá a měla leccos za sebou, abych věděla, že život nám do života přináší kdejaké výzvy. Důležité pro mě bylo, že jsme žili jako rodina a já dostala od rodičů hodně lásky a podpory i v těžkých chvílích. Rozhodla jsem se matce nic neříkat s tím, že i kdyby to byl tátův syn, který přišel říct poslední sbohem, už ho nikdy neuvidím.

Překvapení u notáře

Zdroj: 123RF.COM

Mýlila jsem se. Po měsíci jsme dostali pozvánku k dědickému řízení. Byla jsem jedináček a tak jsem počítala s tím, že vše půjde snadno, když jsme jedinými dědici já a matka. Chyba lávky. U notáře seděl i ten muž z kostela. Obyčejný chlap kolem padesátky. Teď jsem litovala, že jsem o něm mámě neřekla dřív. Byla v naprostém šoku, protože jak mi poté řekla, neměla o něm nejmenší tušení a táta se o potenciálním nevlastním dítěti nikdy nezmínil.

Notář nás informoval o tom, že otec zanechal ověřenou závěť s poslední vůlí. V ní stálo, že polovinu majetku zdědí jeho žena a polovinu si rozdělíme, já a ON. Člověk, o jehož existenci nikdo z rodiny nevěděl. Tedy až na tátu. Nechápala jsem, jak nám o tom nemohl říct? Když jsme vyšli od notáře, otočila jsem se na toho muže, který se nazval mým nevlastním bratrem, a zeptala se ho, jak je možné, že nám o něm otec nikdy neřekl. Mně, ani své manželce.

Tajná dohoda

Prý to byla dohoda mezi ním a jeho bývalou milenkou. Ta, když zjistila, že s ním čeká dítě a že se vrací ke své rodině, stanovila si cenu za mlčení ve formě “spravedlivého” dědictví. Polkla jsem na sucho a odešli jsme každý jiným směrem. Museli jsme s matkou prodat dům, a z ničeho nic se vynořivšího syna, vyplatit. Moje matka už se z toho nikdy úplně nevzpamatovala. Já se snažím na otcovo tajemství zapomenout a dělat, jako by žádné nebylo. To, že nám ani před smrtí neřekl o tom, co celý život tajil, dodnes nechápu.

Autor: Svatava Pokorná


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články