Mohou vztahy na dálku fungovat?

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
vztahnadalku
vztahnadalku

Potkáte skvělého člověka, do kterého se okamžitě a bezhlavě zamilujete a život vám přijde najednou tak krásný, nic se nemůže pokazit. Co by také mělo? Ale pak to přijde – nová práce, příležitost nebo rodinné problémy. Vaše láska se musí sbalit raz dva a začíná vám nechvalně známý vztah na dálku. Je vůbec možné tento druh vztahu zvládnout?

Shrneme si pár faktů. Velmi důležité je, jak dlouho se se svým partnerem nebo partnerkou znáte. Pokud je to více než rok, máte napůl vyhráno. Šance, že vám to vydrží jsou velké. Pokud se znáte pár týdnů nebo měsíců, bude to opravdu těžký oříšek. Někteří psychologové věří, že separace dvou jedinců na kratší dobu jen upevní vztah. Objevuje se zde však několik proměnných:

  1. Jak dlouho se znáte?
  2. Na jakou dobu váš milý/á odjíždí?
  3. Budete ve spojení?
  4. Jak budete od sebe daleko?
  5. Proč tam jede?
  6. Můžete se navštívit?

Zdroj: nenetus/123RF.COM

Musíte počítat s tím, že to bude těžké. Dlouhé hovory po telefonu nebo skypu a především velká dávka důvěry v toho druhého. Na žárlivost není místo, pokud to máte v plánu dotáhnout do zdárného konce. Bude velmi těžké nějak sehrát váš program a pokud vaše drahá polovička odjíždí pouze na pár týdnů nebo měsíců, tak se to dá vydržet. V případě, že odloučení bude na více než půl roku, musíte si nastavit určitá pravidla.

Základ každého vztahu? Mluvit a mluvit. Nezáleží na tom, jestli jste metr od sebe nebo vás dělí oceán. Bez důležitých bodů jako je otevřenost a upřímnost se dál nedostanete. Mluvte o všem, co se vám za ten den přihodilo, jako byste stáli vedle sebe. Říkejte si, co cítíte a co si myslíte. I když nejste právě spolu, můžete „společně“ dělat různé věci. Například jíst večeři, pouštět si oblíbené filmy nebo si číst knížku. To vše vás bude spojovat a máte si alespoň o čem povídat. Díky době internetu a sociálních sítí je to o to snazší.

Zapomeňte na zbytečné výčitky, to jen pomalu, ale jistě pohřbívá vztah. Nevytvářejte si domněnky o tom druhém – „co právě dělá, nelže mi, jak si ověřím to a to“? Pokud se opravdu něco děje, brzy to poznáte a dálka, i když se může zdát nesnesitelná, je tím nejlepší nástrojem na prověření vztahu.

Autor: Monika Holemá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články