Miroslava (59): Na práci jsem prý stará. Do důchodu mám ale ještě daleko

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
stara zena prace
stara zena prace

Nikdy jsem si nemyslela, že budu v padesáti letech řešit svůj věk. Podle mého jsem stále v nejlepších letech svého života a staře se necítím. Jenomže nedávno jsem vlivem okolností ztratila práci a úřady i potenciální zaměstnavatelé mi neustále připomínají, že patřím do starého železa.

Kvůli drahému nájmu jsme se museli přestěhovat

Pracovala jsem v Praze v jednom malém obchůdku. Můj o deset let starší manžel odešel před rokem do důchodu. Přestěhovali jsme se proto do menšího města. Nájem v Praze jsme si už nemohli dovolit. Předem jsme měli vše vymyšleno. Přestěhujeme se někam, kde budeme platit menší nájem, budeme žít v poklidu z jeho důchodu a mých peněz, které si začnu vydělávat v místě nového bydliště. Ukázalo se ale, že sehnat práci není tak snadné.

Zdroj: 123RF.COM

Nemohu si najít stálou práci

Za poslední rok jsem vystřídala už pět různých zaměstnání. V každém jsem vydržela po zkušební dobu a nakonec vzali raději někoho mladého a svěžího. Někdy se snažili dát mi nějaký důvod, který by mě příliš neuzemnil, obvykle si ale příliš nebrali servítky a řekli, že je to mým věkem. Prošla jsem i několika pohovory, kde mi na rovinu oznámili, že po padesátce už nemohu počítat s tím, že o mě bude velký zájem.

Řešila jsem svůj problém na úřadech

Není možné, abychom žili pouze z toho, co dostává manžel jako důchod. I když se staře necítím, nějaký ten příspěvek bych neodmítla. Jenomže já na žádný prý nemám nárok, mám si najít práci, do důchodu mi ještě pár let chybí.

Finančně se protloukáme tak nějak, jak se dá. Manžel se mě snaží podpořit, uskromnili jsme se a i z mála zvládáme vyžít. Občas nás navíc navštíví dcera a finančně nám vždy vypomůže, ačkoli to po ní nežádáme. Vždy, když odjede, najdeme někde zastrčenou tisícovku nebo dvě a nějaký vzkaz o tom, že kdyby nám peníze předala osobně, nevzali bychom si je.

Udržuji si teď alespoň práci z domu. Třídím elektrosoučástky a dostávám za to minimální plat. Jistě nám to s manželem stačí, myslela jsem ale, že si spíše na stará kolena budeme víc užívat. Místo toho jenom přežíváme a o dovolených, lázních či dalších zážitcích si necháváme jenom zdát.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články