Miroslava (46): Půjčila jsem si na dovolenou, teď nám hrozí exekuce. Nevím, jak mu to říct

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
exekuce
exekuce

Nikdy jsem nerozuměla tomu, jak se může člověk zadlužit. Nikdo si přece nepůjčí, aniž by dokázal splácet. Jenomže vlastní zkušenost mě přesvědčila, že dostat se do finanční tísně je velmi snadné a často si za to člověk opravdu nemůže sám. Snažím se teď ze své situace vybruslit, jak se dá, bohužel ale nejspíš nezbude nic jiného, než jít s pravdou ven.

Můj manžel je pracovitý člověk. Dělá pro rodinu, co může. Vrací se z práce utahaný a je na něm znát, že se kvůli mně a dvěma dcerám značně přetěžuje. Samozřejmě také chodím do práce, mám ale sedavé zaměstnání a nikdy nepřijdu domů tak zmožená jako on. Chtěla jsem ho potěšit a vzít ho na dovolenou. Protože jsem ale nedokázala sehnat tolik peněz najednou, půjčila jsem si od banky. Manželovi jsem to neřekla.

Výlet k moři jsme si užili. Po třech splátkách ale nastaly problémy

Zdroj: alexandralexey/123RF.COM

Last minute dovolená nevyšla zase na tolik peněz. Půjčku jsem měla mít po pěti splátkách z krku. A s mojí výplatou to nebyl žádný problém. Manžel si ani nevšiml, že se z našeho rozpočtu pár tisícovek měsíčně ukládám na jiný účet. Problém však nastal několik dní před čtvrtou splátkou.

Měla jsem peníze připravené, bohužel se nám ale porouchalo auto, které manžel potřebuje k práci. Oprava vyšla bezmála na tolik, kolik jsem dlužila bance. Samozřejmě jsem ho ale neodmítla, když mě požádal, jestli bych neměla peníze navíc.

Pokusila jsem se splátku odložit a tím to všechno začalo

Nejdřív šlo jenom o jeden odklad. Celý ten posun ale znamenal, že mi stále chyběly nějaké peníze, a s dalšími odklady začala narůstat i částka, kterou jsem dlužila. Nakonec mi nezbývalo nic jiného, než si půjčit od kamarádky a bance splatit vše najednou. Kamarádka si totiž neúčtovala úroky a po dvou měsících jsem s ní byla srovnaná.

Myslela jsem, že je všechno v pořádku, když mi ale před měsícem přišel dopis od banky, nestačila jsem se divit. Očividně jsem při těch všech poplatcích za odklady a různé další služby nezaplatila pár stovek pokuty a ta během roku narostla na obrovskou částku. Samozřejmě mi prý přišlo několik upozornění, ale manžel je buď vyhodil v domnění, že se jedná o reklamu, nebo nikdy žádné nepřišly.

Obracela jsem se na poradce, kteří souhlasí s tím, že částka narostla až bizarně. Bohužel podle smlouvy je to ze strany banky v pořádku a já musím částku zaplatit. Jelikož peníze nemám, minulý týden mi přišla výhružka exekucí. Nevím, jak to manželovi říct. Vím totiž, že on by si nikdy na něco takového, jako je dovolená, peníze nepůjčil. Bojím se nejen toho, že o vše přijdeme, ale také toho, že ho zklamu a naštvu.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články