Miriam (35): Neustále mě srovnával se zesnulou ženou. Všechno jsem musela dělat jako ona

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
zena 3
zena 3

Před pěti lety jsem poznala Michala. Několik týdnů po našem seznámení mi svěřil, že je teprve 9 měsíců vdovec. Bylo mu pětatřicet a jeho žena podlehla ošklivé nemoci. Kamarádka mě od vztahu s čerstvým vdovcem zrazovala. Myslela si, že jsem pro Michala jen náplast, a měla strach, abych jednou nebyla zklamaná. Já jsem se ale do vztahu s Michalem i přes všechny okolnosti vrhla po hlavě a věřila, že tak horké to ve skutečnosti nebude.

Po manželce stále truchlil

Do Michala jsem se zamilovala. Byl moc příjemný a zkrátka velmi milý chlap. Choval se ke mně hezky a já věřila, že jeho láska ke mně roste stejně rychle, jako ta má k němu. Stále truchlil po své ženě, což jsem respektovala. Byla pravda, že to byl jen rok a kousek poté, co přišel o ženu, se kterou chtěl strávit zbytek života. Proto jsem mu nechala čas a přehlížela jeho časté povzdechy nebo vzpomínání.

Začal mě s bývalou ženou porovnávat

Po dvou letech vztahu se Michal ze smrti bývalé ženy oklepal. Už netruchlil, a dokonce omezil počet jejích fotografií, které ještě před několika týdny „zdobily“ poličky a jiná místa v našem společném bytě. Nebudu lhát, byla jsem ráda.

Jenže nastal jiný zlom v našem vztahu. Začal mě totiž se zesnulou ženou porovnávat. Tohle dělala jinak a on by si přál, abych to dělala stejně. Guláš vařila podle jiného receptu, on mi ho rád najde, abych guláš vařila stejně. Jeho bývalá žena uměla domácí houskové knedlíky, proto nepřipadá v úvahu, abych ho nutila jíst kupované. Neustále jsem ve všem byla horší.

Zdroj: 123RF.COM

Chtěl ze mě udělat ji

Měsíce plynuly a já tiše snášela, že mě Michal pořád srovnává, hodnotí a v mnoha směrech i kritizuje. Dával mi jasně najevo, že se jeho ženě nerovnám, že jí nesahám ani po kotníky. A tím mi strašně ubližoval. Milovala jsem ho ale natolik, že jsem nebyla schopná náš vztah ukončit, i když jsem se často cítila méněcenná a ponižovaná.

Michal měl jasný cíl, chtěl ze mě udělat kopii své ženy. Chtěl, abych vařila stejně. Přál si, abych se oblékala podobně. Toužil po tom, abych se vyjadřovala jako ona. Pokud jsem něco udělala jinak, poučoval mě a kázal mi. Nedalo se to vydržet.

Utekla jsem od muže, kterého stále miluji

Čím více jsem se snažila přizpůsobit Michalovým potřebám, tím více jsem sama sebe nepoznávala. Už jsem se neoblékala tak, jak se mi to líbilo. Nosila jsem podobné oblečení, které nosila jeho zesnulá žena. Už jsem se nechovala jako dřív, ctila jsem zásady chování, na které byl zvyklý u své bývalé manželky.

Jednoho dne jsem to vzdala. Utekla jsem, když byl Michal v práci. Nemohla jsem to dále snášet, proto jsem se vzdala muže, kterého i nadále velmi miluji. Život bez něho je těžký, ale život vedle něho by byl ještě stokrát těžší.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články