Miluše (70): Dětem jsem byla na obtíž. Ani jeden se o mě nechtěl postarat, tak jsem jim to ulehčila

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
58219514 s
58219514 s

Jaký to asi musí být pocit, když se celý život s láskou staráte o své děti a ve chvíli, kdy od nich potřebujete pomoc, zjistíte, že jim vlastně překážíte? Něčeho takového se určitě nechce dočkat žádná máma. Paní Miluše celý život zasvětila láskyplné péči o své tři děti. Byly pro ni vším a ona by pro ně byla schopná udělat cokoliv. Když se ale karty obrátily a ona od nich potřebovala pomoc, nedokázali se sourozenci domluvit a mamince dali jasně najevo, že jim překáží.

Nemohla jsem být nadále sama

Paní Miluše se nám přišla svěřit s příběhem, který musí chytit za srdce nejen každou milující mámu. Když se její zdravotní stav zhoršil a ona již nemohla nadále zůstat sama v prázdném bytě, rozhodla se požádat o pomoc své děti. V podobný okamžik by nejeden rodič očekával, že se k tomu jeho děti postaví zodpovědně a bude to pro ně samozřejmost. I paní Miluše si myslela, že se s dětmi dokáže domluvit.

„Měla jsem problém chodit. Stále častěji se mi podlamovaly nohy a já měla pocit, že mě jednoduše neunesou. Navštívila jsem lékaře a ten mi řekl, že se mi ucpávají tepny, a z toho důvodu se mi zhoršuje chůze. Musela jsem proto podstoupit operaci, při které mi cévy skrze třísla vyčistili, ale problém s chůzí se příliš nezlepšil. Ošetřující lékař mi doporučil, abych byla pod dozorem,“ vysvětluje paní Miluše.

Děti se mezi sebou začaly dohadovat

Zdroj: 123RF.COM

„Nebylo to pro mě jednoduché, ale musela jsem tu situaci řešit. Zůstat nadále v prázdném bytě, když nevíte, kdy kvůli nejistotě v nohách spadnete a třeba se nedej bože udeříte do hlavy, pro mě nepřipadalo v úvahu. Proto jsem se svých dětí zeptala, jestli by si mě jeden z nich nevzal k sobě domů. Netušila jsem, jaké rozbroje moje otázka mezi dětmi vyvolá.“

Paní Miluše dále vypráví, že se její děti mezi sebou začaly ošklivě hádat, kdo z nich si vezme mámu na starost. Naneštěstí to ale udělali tak nešikovně, že ona celou jejich debatu zpovzdálí vyslechla. Své pocity popisuje jako velmi bolestivé, protože žádná máma nechce slyšet, že je svým dětem na obtíž.

Rozhodla jsem se vyřešit to za ně

Děti se mezi sebou nedokázaly domluvit a paní Miluše jim nechtěla být přítěží. Proto se rozhodla svou situaci vyřešit sama. Jak sama říká, dělala to proto, aby to svým dětem usnadnila.

„Bylo na nich jasně vidět, že mě k sobě ani jeden z nich vzít nechce,“ vypráví paní Miluše a na její tváři se objeví zklamání. „Proto jsem si sama začala vyřizovat domov důchodců. Jsou tam strašně dlouhé čekací listiny, proto jsem se zpočátku obávala, že než na mě přijde řada, nebudu již schopná chodit vůbec. Někdo nahoře ale asi vyslyšel moje žalostné prosby, protože se znenadání uvolnilo jedno místo a já se mohla přestěhovat.“

Paní Miluše nyní žije ve speciálním penzionu pro seniory s celodenní lékařskou péčí. Ačkoli ona sama přiznává, že by jí u jednoho z dětí rozhodně bylo lépe než v penzionu, je nakonec ráda, že svým dětem nepřekáží.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články