Milada (38): Chodím s vášnivým teraristou. Máme byt zamořený všemožnou havětí

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
muz a chameleon
muz a chameleon

Žádné zvíře mi nikdy nevadilo. Nejsem sice příznivcem pavouků nebo různého hmyzu, ale nemohu říct, že bych se vyloženě něčeho štítila. Pavouky z vany vždy osvobodím a vyhodím z domu živé, mouše bych neublížila. Když jsem si našla přítele a on mi sdělil, že chová dva štíry, neměla jsem s tím žádný problém. Netušila jsem ale, že to je pouze začátek všeho.

Dokud jsme spolu jenom chodili, připadali mi dokonce jeho zvířecí miláčci roztomilí. Když jsem se nastěhovala a poznala, co to obnáší, změnila jsem názor. Než k tomu došlo, pořídil si navíc ke štírům několik kudlanek a chameleona.

Zvířata pro něj znamenají všechno. Snažím se ho podporovat, ale co je moc, to je moc

Pro terarijní zvířata se Radek nerozhodl jen tak. Samozřejmě by měl doma raději psa nebo kočku, na jejich srst je ale alergický, a tak zvolil mazlíčky, kteří chlupy nemají. Nemám problém s tím, že pro něho znamenají celý svět brouci a zvířata, která doma chová málokdo. Problém je v tom, že máme terária po celém domě.

Zdroj: 123RF.COM

V obýváku sídlí kudlanky. Ty mají ve sklenicích provrtané díry, aby mohly dýchat. Nedávno jsem v bytě viděla lézt malé mravence a myslím, že příčinou jsou klacky, které kudlanky ve sklenicích mají. Všemožná havěť se bohužel vyskytuje i v krmení pro chameleona. Drobní brouci se tak objevují všemožně po bytě.

Nejhorší jsou ale přece jenom štíři. Přítel jim totiž kupuje živé cvrčky, kterými je živí. A když takový cvrček náhodou skončí někde pod stolem, nikdo ho už nedohledá. Zato nás několik nocí budí, než se nám ho podaří vypudit ven.

Zdroj: 123RF.COM

Přišla jsem s kompromisem. Přítel sice nerad, ale souhlasil

Pohrozila jsem, že se odstěhuji, pokud se celá situace nezmění. Nakonec jsem ale dostala lepší nápad. V domě máme místnost, která slouží jako skladiště starých věcí. Knihy, plakáty, dokonce nějaký ten starý nábytek. Rozhodla jsem se, že místnost zrekonstruujeme a uděláme z ní samostatný pokoj, ve kterém budou moci všechna zvířata být spolu.

Přítel protestoval, protože to bude samozřejmě znamenat hodně práce a také vyhazování jeho památečních věcí. Já jsem ale neústupná. Rozhodně mu raději budu týden pomáhat s úklidem jedné místnosti, než se celý život stresovat tím, že mám v polévce cvrčky.

Milada, Praha
Fotografie jsou pouze ilustrační.
Autor: Šárka Cvrkalová

Názor odborníka

Gratuluji k úspěšnému vyřešení situace! Je příjemné vidět příběh, kde zvítězila vzájemná komunikace, kompromis a zdravý rozum. Soužití v jedné domácnosti musí být snesitelné pro oba partnery. Prioritou by tedy měla být maximální možná spokojenost obou stran, kde se na ústupcích podílí v příslušné míře oba partneři a dochází ke vzájemné spolupráci. Pokud ustupuje neustále pouze jeden a ten samý člověk dochází k nevyváženému a nezdravému vztahu, který časem vede k nespokojenosti jednoho či obou partnerů.

Pokud jeden z nich dělá něco, čím druhého opakovaně frustruje, je namístě s tím něco udělat. Také jestliže ve vztahu dochází k hádkám, nemusí to ještě nutně znamenat, že jde o špatný či nezdravý vztah. Znamená to jen, že každý z partnerů má na věc vlastní názor, který se nebojí verbalizovat. To je mnohdy menší zlo, než pokud jeden či oba partneři mlčí a nedávají najevo, co si vlastně myslí. Konstruktivní hádka může být tedy prospěšná, pokud ústí ve vyřešení situace a nejedná se o hádku z prostého principu hádat se.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články