Marika (44): Chtěla jsem prožít nejkrásnější Vánoce. Několik generací pohromadě ale celé svátky pokazilo

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
zena 40 1
zena 40 1

Vánoce každý z nás slaví jinak. Všichni se ale určitě shodneme na tom, že mnohem cennější než drahé dárky pro nás je, když můžeme trávit čas společně s těmi, kteří jsou nám nejbližší. I pro paní Mariku jsou Vánoce důležité a ráda je slaví v okruhu svých nejbližších. Proto jí nápad, že by se o svátcích mohla sejít celá rodina, přišel naprosto dokonalý. Představy ale byly úplně jiné než realita.

Vánoce mají být především o rodině

„Vánoce jsou pro mě nejkouzelnějším obdobím v roce. Vždycky tomu ale tak nebylo,“ vysvětluje Marika situaci, kdy od nich její tatínek odešel, když jí bylo teprve jedenáct, a navíc jen pár dní před Vánoci. Tehdy její máma Vánoce poprvé úplně vynechala a jinak tomu nebylo ani následující roky. Marika i její dvě sestry neměly na Vánoce ani stromeček, natož dárky.

Zdroj: 123RF.COM

„Až do mých osmnáctých narozenin jsme Vánoce neslavili. Máma nechtěla a já ani sestry jsme neměly peníze. V osmnácti jsem si našla brigádu a konečně po tolika letech jsem Vánoce společně s matkou a sestrami oslavila,“ říká a nostalgicky se přitom zamyslí. Sice měla každá z nich jen jeden dárek, ale atmosféra Vánoc jim to všechno vynahradila.

Chtěla jsem zažít nejkrásnější svátky

Rok nato se Marika odstěhovala k příteli a Vánoce slavila s ním. O několik let později založili rodinu a vánoční svátky pro ni opět dostaly ten správný význam. Zase to byly svátky plné ozdob a kouzelného stromečku s hromadami dárků.

Zdroj: 123RF.COM

„Vánoce miluji. Jsou pro mě důležité a výjimečné. Proto jsem dostala nápad, že bychom mohli Vánoce prožít skutečně všichni společně,“ vysvětluje Marika. Na Vánoce se proto rozhodla pozvat k sobě domů širokou rodinu – mámu, obě sestry i s rodinami, stejně tak i bratra a sestru manžela. Na Vánoce se jich tak v jednom domě mělo sejít opravdu hodně.

Myslela jsem si, že to budou nejkrásnější Vánoce

„Všechno jsem to naplánovala, mělo to být perfektní. Všichni mé pozvání přijali a tvářili se stejně nadšeně jako já,“ popisuje Marika, že se na svátky všichni moc těšili. Měly to být nejkouzelnější svátky, které měli prožít všichni společně. Skutečnost ale byla úplně jiná.

„Na Štědrý den ráno přišel první konflikt. Moje máma si stála za tím, že ke snídani musí být mazanec, kdežto manželova sestra preferovala vánočku. Další rozpory přišly u vaření oběda. My vaříme na Štědrý den k obědu zelnou polévku, je to tradice. Moje sestra ale chtěla polévku rybí a začala se do mě navážet, že kazím svátky,“ vypráví Marika, jak nejkrásnější den v roce neprobíhal úplně podle představ.

Všichni se pohádali u stromečku

V závěru svého příběhu Marika přiznává, že to nebyl dobrý nápad. Představy o nejkrásnějších Vánocích se totiž vůbec nesetkaly s realitou. Všechno to završila hádka přímo u vánočního stromečku, kdy si sourozenci i blízcí začali vyčítat i dávno zapomenuté spory.

„Měly to být nejkrásnější Vánoce. Takhle ale byly ze všech nejhorší,“ ukončuje své vypravování Marika.

Autor: Nikol Kolomazníková

Názor odborníka

Vánoce by měly být především o tom být s lidmi, které máte rádi. Jelikož je však každý člověk jiný, má vlastní specifické názory a postoje, tak může docházet k rozepřím. Každý má svou vlastní představu Vánoc, své preference a zvyky. Je důležité dokázat přijmout jednotlivé rozdílnosti, i když to mnohdy může být značně náročné a uvědomit si, co je pro člověka o Vánocích důležitější – mít svou oblíbenou polévku nebo být s lidmi, kteří ho mají rádi a on má rád je?

Člověk tedy musí být ochoten učinit určitou oběť na své osobě ve prospěch společné pohody. Nelze to pravděpodobně po člověku požadovat každý den, avšak Vánoce nejsou každodenní událostí. Je možné si i položit otázku – proč se scházím o Vánocích se svými blízkými? Je to snad abyste jim vynadali, vytknuli, co učinili špatně, nebo je to proto, abyste si svátky společně užili?

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články