brandingFullPage

Chcete číst naše články na Seznam.cz?

Přidejte si nás
plus PŘIDAT

Luděk (41): Poslední vaření mé manželky mě málem stálo život

od Adéla Vocetková
Zdroj: 123RF.COM

Denisa byla vždy dobrá hospodyňka. Svému muži ráda vařila i pekla. To se ale asi před měsícem změnilo. Ona od jisté události jídlo už raději sama nedělá, vždy ho objedná z nedaleké restaurace. Svého muže totiž jistou chybou málem připravila o život.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

„Byl bych rád, kdyby opět vařila,“ říká Luděk. „Byla to jenom hloupá náhoda. Já jsem sice skončil na den v nemocnici, ale nic jí nevyčítám. Nemohla tušit, že se něco takového stane. Jenomže její sebevědomí po tom všem kleslo a ona se rozhodla, že už mi vařit nebude,“ svěřuje se.

Čínu jsem jedl nesčetněkrát. Doma ji ale dělala poprvé

I když je Denisa podle Luďka skvělou kuchařkou, rádi si jako pár občas zašli do nedaleké čínské restaurace. „Mám tam své oblíbené jídlo, na meníčku má číslo sto dvanáct, je to kuřecí kung-pao s rýží a máloco se mu vyrovná,“ vypráví. „Jedl jsem ho snad tisíckrát.“

Jednou se ale Denisa rozhodla, že vyzkouší Luďkovo oblíbené jídlo udělat doma. Našla si recept na internetových stránkách a uvařila kung-pao přesně takové, jak ho má Luděk rád. Jenomže udělala jednu zásadní chybu, o které netušila.“

„Asi půl hodiny po jídle se mi najednou přitížilo. Začal jsem otékat a špatně se mi dýchalo. Žena tak raději zavolala záchranku,“ tvrdí.

„V sanitce už jsem skoro nemohl dýchat a v nemocnici už to šlo jedině s kyslíkovou maskou. Naštěstí jsem dostal injekci, která problémy zmírnila,“ popisuje Luděk.

„Doktoři mi řekli, že šlo nejspíš o alergickou reakci. Bylo jenom potřeba zjistit na co. Po dlouhých úvahách jsme se dopátrali k tomu, že mi Denisa do kung-paa přidala buráky, které v restauraci nedávají. Prý to tak bylo v receptu. Sám jsem netušil, že jsem na ně alergický, byla to zkrátka hloupá náhoda,“ říká.

V nemocnici jsem zůstal přes noc. Manželka od toho dne nevaří

Kvůli možným komplikacím zůstal Luděk v nemocnici do druhého dne. Ukázalo se ale, že injekce hned zabrala a není důvod, aby byl zbytečně hospitalizován.

„Když jsem se vrátil domů, žena se mi snad stokrát omluvila. Nedokážu ji ale přesvědčit, že za to nemohla.“

Je to sice k podivu, ale Luděk buráky jako malý miloval, pak je přestal jíst a nikdy ho nenapadlo, že by se mu během života mohla objevit alergie právě na tyto ořechy.

„Jak jsem řekl, byla to jen hloupá náhoda,“ trvá na svém. „Jenomže Denisa si zkrátka vzala do hlavy, že její vaření mě málem připravilo o život, a ona proto už raději nebude nic riskovat. Sice má pravdu s tím, že jsem se dostal do vážné situace, stejně si ale myslím, že by stačilo se zkrátka jen vyhýbat burákům.“

Luděk s Denisou od toho dne jídlo objednávají, nebo chodí do restaurace. „Leze to strašně do peněz, takže doufám, že se jí brzy sebevědomí vrátí a ona zase začne vařit. Navíc mi její lahůdky opravdu chybí,“ přiznává čtenář.

Autor: Šárka Cvrkalová

Chcete číst naše články na Seznam.cz?

Přidejte si nás
plus PŘIDAT

Související články