Lucie (42): Syn má jediné přání k Vánocům: ať je s námi i jeho táta

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
zoufala zena
zoufala zena

Některá přání se dětem pouze těžko plní. A před Vánoci mají děti občas tendenci přát si nemožné. Své o tom ví i Lucie, která se právě vyrovnává se ztrátou svého muže. Kromě ní ale truchlí také její devítiletý syn, který si nic nepřeje víc, než aby byl tatínek na Vánoce s rodinou.

Luciin manžel Dominik zemřel před necelým měsícem po nehodě na motorce. S kamarády se vydali do terénu a kvůli špatnému počasí a blátu dopadla projížďka tragicky.

Kamarád mi volal, že ho odvezla sanitka

„Když mi volal Petr, který byl ten den s Dominikem na motorce, hned mi bylo jasné, že se něco stalo. Z práce jsem jela rovnou do nemocnice, kde jsem hodinu čekala na výsledky operace. Nikdo mi nechtěl nic říct. Když konečně přišel doktor, očekávala jsem jakoukoli dobrou zprávu. Bohužel nepřišla ani jediná. Dominik zraněním podlehl.

Zdroj: 123RF.COM

Když jsem přišla domů, nevěděla jsem, jak se mám na svého syna podívat. Byl zmatený, protože ho musela narychlo vyzvednout z družiny babička. Ta podle mého výrazu ihned poznala, co se děje, a poslala ho do pokoje. Utěšovala mě asi půl hodiny, než zvědavý Denis vyšel z pokoje a ptal se, proč pláču. Je mu sice devět, ale dokázal si rychle dát dvě a dvě dohromady.“

Plakal mi celou noc, druhý den mi volali ze školy, ať si pro něho přijedu

„Denis se se ztrátou otce nedokázal vyrovnat. Celou noc brečel a i když jsem byla s ním, snad ani na minutu nezamhouřil oči. Když jsem ho ráno posílala do školy, doufala jsem, že přijde na jiné myšlenky. Jenomže mi za dvě hodiny volala Denisova třídní, že chlapec ve škole pláče, abych si pro něho přijela,“ vypráví Lucie.

Zdroj: 123RF.COM

Po pár dnech se situace uklidnila. Denis se sice nebavil se spolužáky tak jako dřív, ale podle Lucie se začal se smutkem vyrovnávat. Jenomže pak ve družině řešili vánoční přáníčka a Denis všechny zaskočil tím, že si letos nepřeje nic víc, než aby to, co se stalo jeho otci, byl jenom sen.

„Ten den jsem ho opět musela vyzvednout ze školy. Dostal záchvat pláče a vychovatelky ho nedokázaly utišit. Od té doby se tématu Vánoce vyhýbám. Vůbec nevím, jak je letos budeme slavit. Obávám se, že Denis to s přáním myslel vážně a jakýkoli dárek ho jenom pohorší. Nemám tušení, jak se s problémem vyrovnat. Sama samozřejmě Dominika stále oplakávám, ale vidět, že se kvůli němu tolik trápí i náš syn, bolí ze všeho nejvíc.“

Autor: Šárka Cvrkalová

Názor odborníka

Na tuto situaci neexistuje jednoduchá odpověď. Procesem truchlení je nutné si projít, i když to není nikdy to, co bychom chtěli. Raději bychom se bolesti a smutku vyhnuli. Pokud si však truchlit nedovolíme, člověk nemusí tragickou událost nikdy plně zpracovat a pohnout se v životě kupředu.

Může se stát, že tragická událost je spojena s určitým místem, situací či časem jako jsou Vánoce. Pokud se setkáme s něčím, s čím máme nešťastný okamžik spojený, v myšlenkách se nám ihned navrací smutek. Je několik možností, jak takovou situaci řešit.

Někdo zvolí strategii úniku a na Vánoce odjede třeba do jiné země, někam, kde se Vánoce neslaví. To však problém pouze odloží stranou a nevyřeší. Jiný změní postoj a začne namísto smutných chvil vzpomínat na ty pěkné a o to více si jich cení. A někdo zatne zuby a bolestivé připomenutí si přetrpí a opakovaně se mu vystavuje, až ho časem bolí méně a méně. V každém případě je možnost navštívit psychologa a situaci s ním konzultovat.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články