Linda (34): Nenosím sukně, stydím se za své nohy. V létě trpím a ostatní si klepou na čelo

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
zena plaz
zena plaz

Letní slunce pálí jako divé, prázdninový čas na sebe nedá dlouho čekat a všichni se těší, jak stráví svou pohodovou dovolenou. Nejlépe někde u vody. Pro mě je ale tato myšlenka noční můrou.

Prázdninová idylka na koupališti

Jako dítě jsem milovala návštěvu koupaliště, měla jsem ten pocit spojený s bezstarostným dětstvím, volnem a nekonečné blaženosti. S kamarádkami jsme dováděly na tobogánech, opalovaly se, cpaly se zmrzlinou a pozorovaly nejnovější objevy. V té době mi bylo hej a nic nenaznačovalo, že se někdy budu skrývat před zraky ostatních. Idylka trvala ještě spoustu dalších let.

První známky problému

Ve třiceti jsem se stala maminkou, období tak krásné, že se nedá ani vypovědět. S Madlenkou jsme chodily na procházky a dětská hřiště, kde měla spoustu kamarádů. Nikdy jsem neměla problém s nadváhou a ani po porodu jsem se nemusela zdráhat si vzít pěkné kraťásky. Jednou mě kamarádka upozornila, že mám něco na noze. Prý nějaký flek. Bylo to vzadu na lýtku, takže jsem si toho ani nevšimla. Skutečně, bílá skvrna hyzdila mou nohu.

Čas dlouhých sukní a kalhot

Zdroj: 123RF.COM

Z jedné skvrnky se zanedlouho vyklubalo asi deset dalších. Depigmentace mne postihla ve velkém rozsahu. Probrečela jsem spoustu nocí. Připadala jsem si prašivá, nemožná a odporná. Konec krátkým sukním a odhalování vůbec. Po dlouhém odhodlávání jsem se rozhodla vyhledat lékařskou pomoc. Do té doby jsem vše četla jen z internetu a byla tolik vyděšená, že už to nešlo tak dál. Lékař diagnostikoval depigmentaci, právě tak, jak jsem si již sama určila. Následovala léčba kortikoidy, antioxidanty, krémy, gely a všemožnými doplňky stravy. Byla jsem nešťastná. Madlenku jsem ochudila o návštěvu koupaliště, na které se bohužel neodvážím vstoupit. Bráním se nepříjemným pohledům, které jen těžko psychicky zvládám. Kamarádky mne bohužel nechápou, klepou si na čelo, když mě vidí v hábitu.

Původ mých obtíží byl nezvládnutý stres

Dlouho jsem pátrala, proč se tato nemoc projevila právě u mě. Nikdo z rodiny tyto obtíže nemá. Bohužel to může být snížená imunita, nebo špatně zvládnutý stres, který v našem organismu dřímá a projeví se poté v celé své „kráse“. Ne nadarmo se říká, že optimismus prodlužuje život. Dříve jsem se zbytečně stresovala z práce, která byla psychicky náročná a já se občas domů vracela s pláčem. Setrvávala jsem tam několik let z finančních důvodů. Dnes vím, že to byla špatná volba.

Make – up jako maskovací manévr

Ani doma se nehodlám odhalovat, stydím se sama před sebou. Když už je horko k zalknutí, vytáhnu své staré kratinké šaty, které si dovolím vzít jen na doma. Nohy pečlivě natřu tónovacím krémem, abych se ubezpečila, že je alespoň na chvilku vše v pořádku. Jen se úpěnlivě modlím, aby Madlenka byla v pořádku a neprožila úskalí jakékoliv nemoci.

Autor: Daniela Lahodová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články