Liběna (53): Manžel si myslí, že mi dává skvělé dárky. Naposledy jsem dostala něco, co mě znechutilo

od Adéla Vocetková
Zdroj: 123RF.COM

Kousavý svetr s infantilním potiskem, svíčka, příliš kořeněný parfém nebo oblečení ve špatné velikosti. Tak nějak pokaždé vypadá dárek, který od svého manžela dostane čtenářka Liběna, jak se nám svěřila ve svém dopisu. Její muž za celé roky manželství neumí pro svou ženu vybrat hezkou pozornost a ona pokaždé předstírá radost, aby mu neublížila. Alespoň jednou za život by si ale přála dostat něco hezkého.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.

Nejhorší jsou vždy Vánoce

„Vždy jsem zastávala názor, že dárek musí být překvapení. Po zkušenosti z minulých let už bych si raději vybrala sama, ale manžel mi chce vždy koupit něco sám,“ tvrdí Liběna. „Za nejhorší den v roce považuje Vánoce, protože se při rozbalování dárků musí celý večer přetvařovat. Naposledy jsem od svého muže ale dostala něco, co mě znechutilo.,“ dodává.

Když Liběna rozbalovala krabičku, měla v očích napětí a radost. Jakmile si ale všimla, co je uvnitř, byla opět zklamaná. „Manžel chtěl nejspíš experimentovat, takže mi koupil barevný kostýmek do práce,“ tvrdí. „Byla jsem znechucená. Odpornější barvy už snad vybrat nemohl, a navíc ten střih,“ stěžuje si.

Liběna nechce svému muži kazit radost

„Vždy, když mi předává dárek, se tváří tak pyšně, jako by si byl jistý, že tentokrát mi udělá radost,“ popisuje. „Nemohu ho zklamat, tak vyloudím milý úsměv a snažím se dárek alespoň párkrát ze slušnosti použít,“ dodává. Liběna už má plnou polici nepoužitelného oblečení, u kterého se jí manžel stále vyptává, kdy si jej hodlá obléci. Stejně tak za několik let nasbírala i řadu parfémů, které jí nevyhovují, nebo spoustu výrazných líčidel.

Snažila se mu to jemně naznačit, ale nic nepochopil

„Při rozbalování dárku muži nic najevo nedávám. Snažím se spíše poté vyptávat, jak odhadoval velikost,“ líčí. Liběna zkoušela už různé taktiky. Podsouvala muži časopisy s módními oděvy, které se jí líbí, ukazovala mu vysněné šaty za výlohou a popisovala, jaké má ráda barvy, vůně a šperky. On se jejím přáním ale nikdy neřídí, raději experimentuje. „Možná mě skutečně chce pokaždé překvapit a vyvést z míry, jinak si to neumím vysvětlit,“ dodává.

Přiznat se, nebo předstírat radost a neranit city?

Liběna v současné chvíli přemýšlí, jestli by neměla jít s pravdou ven. Náznaky její manžel nechápe, a tak by na něj měla udeřit přímo. „Bojím se, že se urazí a po zbytek života už mi nedá vůbec nic. Bohatě by mi stačila pěkná květina nebo poukázka do obchodu, kde bych si něco vybrala sama,“ popisuje zoufale Liběna.

Podle všeho její manžel nemá ani nejmenší tušení, že dělá něco špatně. Když se Liběna rozhodne pro razantní krok, mohl by být dost překvapený. „Určitě by mi vyčetl, že jsem každý dárek v minulosti přijala s úsměvem, i když se mi nelíbil,“ tvrdí. Liběna si ještě svou řeč musí pořádně promyslet, už teď ale ví, že musí nějak zasáhnout.

Autorka: Tereza Hotovcová

Související články