Letošní léto jsme strávili v tuzemských kempech a začali více sportovat, ukázal průzkum

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
rodina kola
rodina kola

Letošní rok přinesl v důsledku epidemie koronaviru mnoho změn, které během léta velmi citelně poznamenaly především možnosti cestování. Jak ukázal průzkum společnosti Sazka, který probíhal 21.–26. srpna 2020, lidé začali daleko více preferovat dovolenou v Čechách. Také změnili své preference týkající se toho, jak vůbec léto trávit.

Do průzkumu se zapojilo 550 respondentů z celé České republiky. Zahrnoval muže i ženy ve věku od 18 do 65 let.

Zůstali jsme doma a moře vyměnili za sport

Průzkum ukázal, že letos se kvůli nastalé situaci ohledně šíření nového typu koronaviru rozhodlo celých 86 % respondentů netrávit dovolenou v zahraničí, ale užít si ji v Čechách.

Zajímavé je i to, že si třetina Čechů dovolenou ani nevybrala, ať už z důvodu omezených možností cestování, kvůli obavám o zaměstnání nebo financím.

Zatímco v předchozích letech patřily mezi oblíbené dovolené ty v zahraničních letoviscích, letos došlo k řazení států na seznam podle různých úrovní bezpečnosti.

Češi také reagovali na omezené množství letenek a zpřísněné podmínky cestování, které zavedly letecké společnosti.

To vše značně podpořilo domácí turistický ruch. Zvýšila se totiž poptávka po návštěvách českých a moravských památek, rostl také zájem o pronájem chat, chalup a kempů, které byly dříve spojené s tradičním létem v Česku. Do tuzemských lokalit se vrátil život, jako tomu bývalo dříve.

Obyvatelé České republiky také vyměnili pobyt na pláži za aktivní dovolenou a sport, tak učinilo 60 % dotázaných.

Polovina respondentů přiznává, že letos během léta ušetřila.

Najde se i mnoho dalších věcí, které si lidé pochvalují. 45 % účastníků připustilo, že nebyli kvůli zahraniční dovolené ve stresu a prožili léto mnohem klidněji.

Jaké jsou vyhlídky do budoucna?

Výsledkem letošního nevšedního léta je fakt, že až 67 % lidí nyní zvažuje změnu svých cestovních preferencí i do budoucna, a celých 11 % je pevně rozhodnuto na základě nových zážitků nevracet se v příštím roce ke svému obvyklému způsobu dovolené, ale zvolit opět českou variantu.

„Letos jsme s manželkou a dcerou strávili asi měsíc na chatě. Hodně jsme se věnovali turistice, protože běhání mám teď kvůli prodělanému zánětu v koleni zakázané. Na chatě jsme vlastně byli už dva měsíce na jaře. Chodili jsme po Krkonoších. Vždy jsem vzal malou do krosničky a pádili jsme na čerstvý vzduch,“ řekl například šermíř Jiří Beran, držitel ceny fair play za férové gesto z olympijských her v Riu 2016.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články