Leona (35): Můj manžel je voják, jeho mise nám změnila život

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
43294496 s
43294496 s

Není jednoduché být ženou vojáka. Na všechno jste sama a několik měsíců je manžel pryč. Váš vztah je často na dalekou vzdálenost, takže telefonování se stane vaší součástí. Manžel odjel na půlroční misi a vrátil se jako jiný muž.

Nechtěla jsem mít s vojáky nic společného

Seznámila jsem se s manželem na seznamce, a když se mi svěřil, že je voják, chtěla jsem náš kontakt ukončit. Jediné, co jsem nikdy nechtěla, byl život s vojákem. Zažila jsem to jako malá holčička u svého otce a nechtěla jsem už nic podobného! Mamka s taťkou se hodně brzy rozvedli, ale to, že odjížděl na dlouhé měsíce pryč, nás všechny poznamenalo.

Změnila jsem názor a vzala si ho

Zdroj: 123RF.COM

Když jsem Radka poznala blíže, zjistila jsem, že je to skvělý chlap. Řekla jsem si, že to spolu nějak zvládneme. Takového muže bych těžko hledala. Bohužel jsem stále sama! Manžel odjíždí na cvičení, do služby nebo jednou za čas na zahraniční mise. Musím se o celou rodinu postarat sama, a to máme tři děti! Nechci si stěžovat, ale život s vojákem je opravdu náročný.

Není to snadné ani pro jednoho z nás

Samozřejmě i pro muže to není jednoduché. Vrátí se domů a děti je téměř nepoznávají. Stýská se vám a rodina je tak vystavena dlouhému odloučení. Nejvíce se bojím myšlenky, že tam manžel může zemřít. Přece jenom přísahal, že je pro svou vlast připraven položit život. Já tedy připravena nejsem!

Nevrátil se můj manžel, ale muž s děsivými zážitky

Pak přišlo to, čeho jsem se obávala – manželova mise do Afghánistánu. Byla jsem hrůzou bez sebe. Musel se sbalit a na půl roku jsme se rozloučili. Naštěstí existují telefony, takže jsme si pravidelně volali. Byla to tak dlouhá doba. Několik jeho kolegů bylo těžce zraněno. Naštěstí z jeho jednotky nikdy nezemřel. Viděla jsem, jak to na něj celé negativně působí. Byl neustále ve střehu, jako by čekal útok ze zálohy. Ono to také mohlo přijít, ale manžel si tohle „postižení“ přivezl i domů. Nemohl spát, měl zlé sny nebo se budil hrůzou. Nechtěl o tom s nikým mluvit a vrátil se jako úplně jiný člověk.

Objevila jsem jeho deník plný hrůzných obrázků

Mise ho změnila. Netuším, co tam viděl, je to přísně tajné. Skoro nic mi neřekl. Objevila jsem jen deník s čísly a obrázky mrtvých těl. Kreslil ženy, děti i muže, bylo to opravdu hrozivé. Zachycoval i tamější krajinu, ale nejčastěji se objevovaly obrázky našich dcer a portréty mě samotné. Manžel měl talent, ale celé mě to děsilo. Vrátil se nám jiný muž, nebyl to ten samý, kterého jsem si vzala.

Autor: Monika Holemá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články