Lenka: Jak jsem procestovala 11 zemí za rok, aniž bych opustila práci

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
cestovani letadlo
cestovani letadlo

Dnes jsou hodně slyšet příběhy lidí, kteří opustí práci, prodají dům a vydají se na cestu kolem světa. Ale ne pro všechny je to reálné. Jak tedy moct cestovat a přitom si udržet jistou práci na plný úvazek?

Jak cestovat celý rok při běžné práci

Spousta lidí k cestování využívá dva týdny dovolené v létě nebo svátky před nebo po víkendu, prodloužené víkendy. Ale maximálně dvakrát třikrát do roka. Pak se zase vrátí zpět do práce. Kdo říká, že se nedá cestovat a přitom pracovat na plný úvazek, mýlí se. Není přece nutné si vybrat půlku dovolené v kuse a válet se na jednom místě u moře.

A tady začíná můj příběh. Za 12 měsíců jsem dokázala procestovat 11 zemí na 3 kontinentech a uskutečnit 20 letů. Strávila jsem na cestě 56 dnů, ale využila jsem k tomu 25 dní dovolené.

Je to snadné. Tady je návod.

Zdroj: 123RF.COM

Ke strávení 3 dnů v Berlíně jsem využila víkend a jeden den dovolené za leden. V únoru stejným způsobem 3 dny v Anglii. Opět víkend a jeden den dovolené. Na přelomu března a dubna jsem si užívala 5 dní v Amsterodamu. 1 den dovolené, víkend, Velký pátek a Velikonoční pondělí. Velikonoce jsou pro cestování ideální. V květnu to bylo zase 5 dní v Maroku s využitím jednoho svátku, jednoho víkendu a dvou dnů dovolené. V červnu 5 dní na Mallorce a 6 dní na Krétě. V červenci 7 dní na Arubě.

Většinou to vycházelo na jednu cestu měsíčně. A i se zaměstnáním na plný úvazek jsem to zvládla.

Plánovat, plánovat a plánovat

Je to o tom využít co nejvíc víkendy, svátky a čas mimo práci. Letět večer po práci a vrátit se nejpozději v noci před tím, než půjdete zase do práce. Můžete odletět na 9 dní s využitím jen 5 dní dovolené, když započítáte víkend před a víkend po. Taky svátek uprostřed týdne se dá skvěle využít, nepotřebujete žádat o tolik dní dovolené. Pokud je svátek například ve čtvrtek, stačí si vzít jen pátek dovolenou. Odletět ve středu po práci a vrátit se v neděli večer.

Člověk nad tím stráví hodně času. Chce to organizaci. Musíte skloubit to, že je nutné naplánovat a nechat schválit dovolenou v práci s koupí letenek za rozumnou cenu. Taky vědět, kam chcete jet, jaké tam zrovna bude počasí, co tam budete dělat. Nezapomeňte taky na ubytování. Můžete z toho být unaveni víc, než ze samotné cesty. Ale pokud toto překonáte a všechno zvládnete, rozhodně to stojí za to. Uvidíte.

Autor: Jana Janáčková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články