Květa (42): Kvůli SMS zprávě od bývalého manžela nemůžu spát. Přemýšlím, že opustím rodinu

od Adéla Vocetková
Zdroj: 123RF.COM

Květa se před devíti lety rozvedla s nyní již bývalým manželem Alešem. Rok byla sama, poté našla novou lásku a půl roku nato se znovu vdala. Rodina i blízcí přátelé byli celou dobu přesvědčeni, že začala žít od začátku.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.

Ačkoli možná na první pohled vypadala spokojeně, uvnitř sebe cítila, že city k bývalému partnerovi nevymizely. Když od Aleše před měsícem dostala nečekanou SMS zprávu, začala uvažovat nad odchodem od rodiny.

Rozdělila nás nevěra z manželovy strany

Aleše jsem si vzala, když mi bylo dvacet dva let. On byl o čtyři roky starší a já měla za to, že je dostatečně zodpovědný. Spletla jsem se, byl nevybouřený a já si s ním za ty roky manželství nemálo užila.

Když jsem manželovi přišla na první nevěru, ke které došlo jen rok po naší svatbě, hodně mě to vzalo. Byla jsem ale těhotná a nechtěla rozbít rodinu, proto jsem mu prohřešek odpustila.

On se však milenek vzdát nedokázal. Za jedenáct let manželství mě podvedl ještě několikrát. Poslední nevěra s mojí kolegyní z práce se mu stala osudnou, podala jsem žádost o rozvod.

Zůstala jsem sama se třemi dětmi

Manžel se u soudu k opakovaným nevěrám přiznal, možná i to byl důvod, proč nás rozvedli na první stání. Já zůstala sama s našimi třemi dětmi, které mohl Aleš kdykoli vídat.

Několik prvních měsíců jsem byla nešťastná, doslova jako tělo bez duše. Pak se mi v životě objevil Roman a já opět začala kolem sebe hledět v jasnějších barvách.

Po půl roce naší známosti si mě Aleš vzal a společně se mnou přijal i moje tři děti. Jak na to reagoval bývalý manžel, netuším – v té době byl mimo zemi a já o něm neměla jedinou zprávu.

Vypadala jsem šťastně, ale šťastná jsem nebyla

Po boku nového manžela jsem vypadala šťastně. A možná jsem se šťastná vážně snažila být, jenže mi něco chybělo. Byl to můj manžel, kterého jsem stále milovala.

Navzdory tomu, jak moc mi ublížil, přičemž se tak nestalo jen jedinkrát, jsem k němu stále chovala city.

Když mi před měsícem napsal, něco se ve mně opět probudilo. Poslal mi SMS, ve které se mi omluvil za to všechno, čím mi ublížil, a v závěru jeho zprávy stálo, že by mě chtěl zpátky. Od toho dne nemyslím na nic jiného.

Uvažuji, že opustím rodinu a dám bývalému ještě šanci

Roman mi dává naprosto všechno, nic mi v manželství s ním nechybí. Cítím se trochu provinile, že jsem ho vnímala jen jako náplast za nevěrného manžela. On o ničem z toho samozřejmě nemá ani tušení.

Omluva od Aleše se mnou pohnula, dokonce si pohrávám s myšlenkou, že odejdu od rodiny a dám mu ještě jednu šanci. I když by byla už miliontá.

Stále si dávám dohromady pro a proti a nevím, co mám dělat. Žít po boku muže, který si mě váží, ale kterého nemiluji tak moc, jako muže, který mi tolik ublížil? Nedokáži se rozhodnout…

Autor: Natálie Kabourková

Názor odborníka

Každý z nás má rozdílné hodnoty. Pro Květu je jako pro mnohé nevěra ve vztahu podstatnou záležitostí. Koneckonců podle jejích slov, právě kvůli tomu podala posledně žádost o rozvod s Alešem. Co ji tedy vede k přesvědčení, že by se situace s Alešovým podváděním opět neopakovala? Vnímá minulé manželství jako celek nebo vybírá jen útržkovité dobré vzpomínky?

Nemůže se také jednat o nedořešené emoce a city z předešlého manželství? Co jí v současném vztahu chybí? A naopak co jí tak dlouho udržovalo v předešlém manželství? Jaké jsou její životní hodnoty? Uvědomuje si Květa, co tím provede současné rodině a jaké následky to bude mít na jejich život? Nad takovými otázkami je potřeba se důkladně zamyslet a nalézt odpovědi, než učiníme jakékoliv rozhodnutí, kterého bychom mohli později litovat.

Takovouto problematiku může být velmi obtížné rozklíčovat, už jen z toho hlediska, že se týkají emočního prožívání člověka, v němž bývá těžké se orientovat. Popsat, pochopit nebo vědomě ovlivnit své emoce může být pro většinu z nás nezdolný úkol. Právě proto je v takových momentech vhodné vyhledat konzultaci či pomoc u psychologa nebo jiného odborníka.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog

Související články