Kombinované, nebo denní studium? Které si vybrat?

od
2 minuty čtení
studenti
studenti

Pokud si právě procházíte obdobím, kdy přemýšlíte, na jakou vysokou školu se po dokončení středního vzdělání vydat, jedním z důležitých faktorů, na který narazíte, je forma studia. Pro koho se hodí kombinovaná a jaká pro a proti má naopak denní forma vyučování?

Máte vybraný svůj vysněný obor a zarazila vás volba formy studia? Co vlastně tento pojem znamená a pro kterou možnost se rozhodnout? Jaké jsou hlavní rozdíly mezi denním a kombinovaným studiem? Podívejme se na oba obory samostatně.

DENNÍ STUDIUM

Denní studium na vysoké škole se velmi podobá tomu na škole střední. Samozřejmě vás nikdo nebude nutit do školy chodit na každou hodinu, nebo dokonce nosit omluvenky, docházka by však měla být více méně pravidelná.  Zkoušky na konci semestru probíhají především z toho, co se probralo ve škole během vyučování. Součástí denního studia na vysoké škole bývají často také praxe.

Při této formě studia vám navíc stále zůstává status studenta. To znamená, že můžete plně využívat veškeré studentské slevy a výhody, jako jsou například levnější vstupy na akce, studentské jízdenky MHD a další.

VÝHODY A NEVÝHODY DENNÍHO STUDIA

VÝHODY NEVÝHODY
Studentské slevy Nutnost docházet na většinu přednášek
Kompletní studijní materiály z přednášek Méně volného času
Větší socializace Více předmětů
Docházení na praxe

KOMBINOVANÉ STUDIUM

Jako student kombinovaného studia docházíte do školy obvykle ve vybrané pátky nebo o víkendech. Většinu látky ke zkouškám je tak třeba se naučit pomocí samostudia. Máte ovšem mnohem více volného času na práci. Tato verze se proto hodí především pro zaměstnané, nebo pro ty, kteří mají strach, že nebudou mít kvůli škole dostatek času na rodinu.

Na soukromých školách bývá tato možnost k dispozici především díky vysokému školnému, na které si velká část studentů musí vydělávat sama. S kombinovaným studiem bohužel zaniká nárok na studentské slevy.

VÝHODY A NEVÝHODY KOMBINOVANÉHO STUDIA

VÝHODY NEVÝHODY
Více času na práci/rodinu Nutnost samostudia
Pouze nejdůležitější předměty Ztráta nároku na studentské slevy
  Ztráta nároku na ubytovací stipendium
  Nepřítomnost praktické části

 Závěrem je třeba vyvrátit mýtus, že kombinované studium je jednodušší. Během roku možná není třeba navštěvovat školu tak často jako u denního studia, před zkouškami je ovšem nutné prokousat se i desítkami odborných knih.

Tento typ studia se hodí především pro mladé studenty, kteří se chtějí – nebo jsou nuceni – postavit na vlastní nohy a začít zároveň vydělávat, nebo pro ty, kdo se do školy vrací po několika letech a mají již stálé zaměstnání či rodinu.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články