Kdy začít učit děti zimní sporty?

od
2 minuty čtení
snowboarddite
snowboarddite

Položili jste si během letošní zimy otázku kdy začít učit děti zimní sporty? Každý sport má svá specifika a různé požadavky na fyzický stav dítěte. Měli byste vědět, jak dítě správně motivovat a dát pozor na to, abyste mu přílišným tlakem nevzali lásku ke sportu na dlouhé roky dopředu. Kdy začít s bruslením, lyžováním nebo snowboardingem?

Prvním krokem by mělo být postupné budování pozitivního vztahu dítěte k zimním radovánkám. Válet se a klouzat na sněhu mohou i ty nejmenší děti. Jakmile se pevně postaví na vlastní nohy, vyražte sáňkovat nebo bobovat. Děti si sníh zamilují a bude pro vás snazší je postupně vést k náročnějším sportům.

Vyhněte se extrémnímu a dravému přístupu. Není zdravé nutit dítě, které sotva udělalo první krůčky třeba k bruslení. Berte vždy v úvahu fyzický stupeň vývoje a připravenosti vašeho dítěte. Nenuťte ho k něčemu, co opravdu nechce. Nekřičte na něj a nezesměšňujte ho.

Opačný extrém vám také moc nepomůže. Při prvním pádu na lyžích nebo zakňourání, není ideální hned všeho nechat. Správná míra podpory a důvěry by měla dítě motivovat k překonání prvních neúspěchů a dodat mu chuť se nevzdávat. Pozitivní vzor je to co potřebuje. Učte ho příkladem.

Sáňkování a bobování je pro dítě nejméně náročné, ať už fyzicky nebo na pochopení. Myslete především na jeho bezpečnost. Mělo by být teple oblečené a vždy v doprovodu dospělé osoby. Na začátek pořizujte boby s brzdami a nedovolte mu jezdit na břiše hlavou dolů, kde hrozí vysoké riziko úrazu hlavy. Vybírejte ze začátku mírné svahu mimo dosah silnice či lesa.

Bruslení a lyžování můžete začít dítěti představovat od 2,5 – 3 let. Vybavení by mělo být kvalitní a u bruslí či lyžařských bot vždy zvolte vhodnou velikost. Pamatujte na to, že dětská noha může za rok vyrůst i o několik centimetrů. Nezbytná je kombinéza, ideálně jednodílná. Věnujte pozornost vrstvení oblečení, aby dítěti bylo teplo, ale mohlo se dobře pohybovat. Vhodné jsou vysoké lyžařské nadkolenky, které zahřejí a ochrání při pádech kolena. Nezapomeňte na helmu. Nezdráhejte se využít lyžařskou školu. Děti poslouchají lépe ve skupině a zkušený instruktor jim vštípí správnou techniku hned od začátku. Umí s dětmi kvalifikovaně pracovat, výuku prokládá hrou.

Snowboard je dnes oblíbená alternativa k lyžování. Je o hodně náročnější na motoriku a odborníci doporučují počkat alespoň do 5-6 let věku dítěte.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články